Unijní ministři projednají balíček záruk pro Irsko

Za uspořádání nového referenda o Lisabonské smlouvě dostane Irsko balíček záruk. Má ho například ujistit o nedotknutelnosti jeho neutrality. Zaručit mu má také jeho zástupce v Evropské komisi. Podle textu Lisabonské smlouvy by mělo být eurokomisařů méně než členských států. Garance Irsku to mají změnit a počet členů Evropské komise zachovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Ministři pro evropské záležitosti pod předsednictvím Štefana Füleho budou chtít slyšet, jak je Irsko s přípravou nového referenda daleko. Dublin slíbil uspořádat opakované hlasování o Lisabonské smlouvě do konce října. Čeká ale na záruky ze strany Bruselu, kterými by voličům zdůvodnil, proč je nechá hlasovat znovu.

Český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle věří, že text záruk bude hotový ještě před začátkem summitu hlav států a vlád sedmadvacítky v Bruselu tento čtvrtek. Jednání o textu dokumentu se vedou velmi intenzivně na expertní úrovni. Zatím neuzavřené jsou pro neutrální a katolické Irsko důležité otázky bezpečnosti a obrany a etických zásad.

"Je snahou českého předsednictví, aby se vyřešily všechny otázky a na stůl hlav států a vlád nemusela přijít žádná otázka spojená s tímto úkolem," řekl ministr Füle. Jasno ještě zdaleka není, v jak výrazně právně závazném dokumentu Unie záruky Irsku poskytne.

Původní myšlenka zakotvit záruky v přístupové smlouvě s Chorvatskem se rozplynula. Přístupová jednání s touto balkánskou zemí zablokovalo sousední Slovinsko kvůli hraničnímu sporu se Záhřebem. Unie tak musí hledat jiný způsob, jak Irsku potřebné záruky poskytnout.

K tématu si můžete také přečíst:
Garance pro Iry kvůli Lisabonské smlouvě - jedno z témat jednání ministrů EU
EU vyjde vstříc Irsku, aby uspořádalo nové referendum o Lisabonské smlouvě
Klaus: Podpis Lisabonské smlouvy má smysl až po přijetí dokumentu Irskem
Irský ministr zahraničí kritizuje českého prezidenta
Podle Sarkozyho musí Irsko referendum o smlouvě EU zopakovat
Irové v referendu odmítli lisabonskou smlouvu

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme