Unijní ministři životního prostředí hledají shodu na snižování škodlivých emisí

Jak snížit emise oxidu uhličitého v Evropské unii se radí ministři životního prostředí členských zemí. Ekologové vyzývají k ráznějším krokům, průmyslníci naopak varují, že násilné snižování emisí poškodí ekonomiku. 27 ministrů pro životní prostředí se v Bruselu dohaduje, zda a jaké cíle by si měla Unie stanovit pro snižování emisí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Berlaymont, sídlo Evropské komise | Foto: de.wikipedia.org

Boj proti globálnímu oteplování versus zachování ekonomického rozvoje, tak vypadá dilema, které se dnes zástupci členských zemí snaží řešit. Na jedné straně stojí země jako Dánsko a Švédsko, které by chtěly snížit emise oxidu uhličitého v Unii do roku 2020 o 30 procent - jak nedávno navrhla Evropská komise.

Na straně druhé například Polsko a Maďarsko, které by si raději nestanovovaly žádné podobné cíle. Česká republika podporuje návrh předsednické země Německa. Podle něj by se měly emise oxidu uhličitého do roku 2020 snížit o dvacet procent. Ekologové říkají, že je to málo, podle zástupců průmyslu ovšem může i takový cíl podkopat růst a konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

Dnešní debata je ovšem ještě složitejší, jde také o to, jak by měly povinně snižovat emise oxidu uhličitého u automobilů, kdy se do systému obchodování s povolenkami emisí zahrnou i zplodiny pocházející z letecké dopravy, kolik energie bude Unie produkovat z obnovitelných zdrojů a jak by se na tom měla podílet biopaliva.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme