Unijní prezident Rompuy kritizuje britské plány změn základních smluv EU

První vysoký představitel Evropské unie zkritizoval plány britského premiéra vyjednat pro svou zemi nové podmínky členství v EU. Předseda Evropské rady Herman van Rompuy varoval Davida Camerona, že u evropských politických špiček asi nenajde pochopení. Britský ministerský předseda by o nové podobě vztahů s Bruselem rád uspořádal referendum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman van Rompuy na summitu v Bruselu | Foto: European Commission Audiovisual service

„Lídrům zemí starého kontinentu se kampaň britského premiéra ani příliš nezamlouvá, ale ani se jí moc nebojí,“ uvedl během projevu v Londýně evropský prezident.

„Jak chcete přítele povzbudit ke změně, když očima hledáte kabát,“ prohlásil s poukazem na Cameronovy zaječí úmysly ohledně Evropské unie Van Rompuy.

Podle britských médií se jedná o první ucelenou reakci unijních špiček na zásadní projev Davida Camerona o dalším směřování Londýna ve vztahu k EU.

„Změna základních unijních smluv není prioritou,“ dodal Van Rompuy s tím, že „ani u jednacího stolu necítí nějakou zvláštní chuť dokumenty měnit.“

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme