Unijní program na přerozdělování uprchlíků končí, státy jich převzaly zhruba pětinu

V Evropské unii končí program na přerozdělování uprchlíků. Během dvou let si jich členské země podle kvót rozdělily přes 29 tisíc. Původně jich mělo být až 160 tisíc. Předepsaný počet migrantů přijalo jen minimum států a Polsko nebo Maďarsko nevzaly žádné. Česká republika se ujala dvanácti běženců ze Sýrie.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém povinných kvót na rozdělení uprchlíků končí

Systém povinných kvót na rozdělení uprchlíků končí | Zdroj: Reuters

„Je vidět, že ten systém opravdu příliš funkční není a nejsme jediný členský stát, který na toto upozorňuje,“ komentoval výsledek dvouletého programu český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Žaloby Maďarska a Slovenska na uprchlické kvóty zamítl Evropský soudní dvůr

Číst článek

Česko kvóty od počátku odmítalo a kvůli jejich neplnění s ním Evropská komise vede řízení pro porušování unijního práva. Podle tohoto systému měla Česká republika převzít téměř 2700 běženců. Vláda v červnu rozhodla, že podle kvót už žádné další nepřijme.

Navzdory rozdělení jen malé části migrantů považuje komise podle mluvčího Margaritise Schinase program za úspěch. I po jeho skončení mají státy povinnost přijmout uprchlíky, kteří se do dneška dostali do Řecka a Itálie. Na přesun jich tam ještě čeká necelých 10 tisíc.

Platnost kvót na začátku září potvrdil evropský soudní dvůr v Lucemburku. Členské státy teď jednají o návrhu komise zařadit kvóty natrvalo do unijního azylového systému.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme