Unijní směrnice má řešit pracovní pohotovost zaměstnanců

Neaktivní část pracovní pohotovosti - takový pojem může zavést nová směrnice Evropské unie o pracovní době. Pracovní pohotovost by se mohla započítávat do pracovní doby, pouze pokud by při ní zaměstnanec prováděl požadovanou činnost. O směrnici, která by se mohla hodně dotknout i českých zdravotníků, jednají v Lucemburku ministři práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

Pracovník, který by měl pohotovost a byl k dispozici doma na telefonu, by dostal zaplaceno jen tehdy, kdyby do práce opravdu musel přijít. Tento kompromisní návrh znění směrnice by podle ministra Petra Nečase Česku vyhovoval. "Do pracovní doby by se potom započítávala jenom ta část pracovní pohotovosti, kdy je práce skutečně vykonávána."

Takzvaná neaktivní část pohotovosti, kdy by zaměstnanec zůstával připraven, ale nepracoval, by se za součást pracovní doby nepovažovala. V kolektivních smlouvách nebo v dohodě sociálních partnerů by ale bylo možné stanovit, že se například u lékařů pohotovost v nemocnici bude započítávat plně. Státy se silným sociálně podpůrným systémem, jako například Francie, se ale staví proti nezapočítávání pohotovosti do celkové pracovní doby.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme