Unijní státy budou víc spolupracovat v obraně. Zapojí se do ní přes 20 zemí včetně Česka

Přes 20 unijních zemí včetně České republiky se dohodlo na užší spolupráci v obraně a bezpečnosti. Závazek v Bruselu podepsali ministři zahraničí a obrany. Státy se budou spolupracovat na vývoji armádní techniky nebo na společných cvičeních. Projekty podpoří Evropská unie ze svého nového obraného fondu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD

Poslanec a bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová označila pondělí za historický den pro evropskou obranu. S posílením obranné spolupráce počítala už Lisabonská smlouva z roku 2009. Prosadit se ji ale podařilo až s odchodem Británie, která ji odmítala.

Podle Mogheriniové už členské státy navrhly přes 50 projektů spolupráce. Týkají se například hybridních hrozeb nebo misí v Africe, kde se neangažuje NATO. „Bude to souviset také s určitými cvičeními, do kterých se Česká republika hlásí,“ doplnil plánované české zapojení do evropské obranné spolupráce ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Trvalá posílená spolupráce v obraně začne fungovat od prosince, kdy ji členské státy definitivně potvrdí. Příští měsíc budou také oznámeny konkrétní vojenské projekty, do kterých se zapojí.

Unijní ministři zahraničí v pondělí v Bruselu rovněž schválili zbrojní embargo vůči Venezuele a připravili právní základ pro budoucí uvalení sankcí na představitele venezuelského režimu a tamní firmy.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme