Unijní státy pomáhají s repatriací uprchlíků z Libye

Státy Evropské unie vyslyšely volání po pomoci se zvládáním vlny uprchlíků z Libye. Velké komplikace jsou podle nevládních organizací na libyjsko-tuniských hranicích, které už překročilo asi 100 tisíc lidí. Jde většinou o Egypťany, kteří v Libyi pracovali a chtějí se dostat zpět domů. Unijní země vysílají dopravní prostředky pro jejich přepravu z Tuniska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem | Zdroj: Reuters

Na žádosti o pomoc zatím zareagovalo 6 unijních zemí, které poskytly 4 lodě a 15 letadel k odvážení lidí prchajících z Libye.

Připojí se k nim i letoun Airbus belgické armády, který pojme na palubu 250 cestujících. Od pondělí bude 5 dnů létat na trase mezi tuniským ostrovem Djerba a Káhirou.

Na Djerbu totiž Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci směřují největší část lidí, kteří se chtějí vrátit domů.

Trasy poskytnutých evropských letadel míří nejen do Egypta, ale například i do súdánského Chartůmu.

Na financování přepravy uprchlíků se spolupodílí Evropská komise, která na zvládání humanitární krize v oblasti vyčlenila 30 miliónů eur. Členské země zatím daly dohromady dalších 12 miliónů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme