Unijní země našly shodu na pravidlech registru pasažérů letadel

Členské země EU se dnes dohodly na podobě pravidel budoucího evropského registru pasažérů leteckých spojů. Na okraj jednání ministrů vnitra to oznámil Etiénne Schneider, zástupce Lucemburska, které nyní unii předsedá. Podle dohody se pravidla budou týkat také vnitrounijních a charterových letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na letišti (ilustrační foto) | Foto: Reuters

„Rád bych potvrdil, a ne bez jisté hrdosti, že jsme po letech diskusí byli konečně schopni najít shodu,“ prohlásil. Europarlament, jehož odpovědný výbor už s pravidly souhlasil, by tak jako celek mohl věc definitivně schválit na své plenární schůzi v polovině měsíce.

Dohoda o registru, někdy označovaným anglickou zkratkou PNR (Passenger Name Record), vznikala od roku 2011. Problémy ale měla nejprve především v europarlamentu, především s ohledem na otázky ochrany soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích jednání ministrů vnitra osmadvacítky mluvil český velvyslanec při EU Martin Povejšil

Dnes se členské země shodly, že jména a některé další údaje o pasažérech aerolinií budou pro policii dostupná po dobu půl roku. Data s těmito údaji pak budou uchovávána ještě dalšího 4,5 roku, ovšem v zašifrované podobě.

Nesmí být využívána k ničemu jinému, než je vyšetřování a stíhání terorismu a těch nejzávažnějších trestných činů.

Země mohou do rámce PNR zapojit vnitrounijní a charterové lety dobrovolně. Podle Schneidera však už dnes dalo všech 28 států unie najevo, že tak hodlají učinit.

Po letech diskusí se věc letos dostala do popředí v souvislosti se snahami posílit možnosti členských zemí v boji s terorismem s tím, že konečná dohoda by měla být do konce letošního roku. Také v souvislosti s nedávnými útoky v Paříži se ukázalo, jak snadno mohou teroristé s evropskými pasy využívat letecké dopravy.

„Myslím, že každý chápe, že nelze ztrácet čas. Dohoda pomůže zlepšit bezpečnost občanů EU a současně respektuje jejich práva,“ komentoval dnešní rozhodnutí unijních zemí eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme