Britskému ministerstvu obrany unikly citlivé informace o více než 250 afghánských tlumočnících

Britskému ministerstvu obrany do e-mailové korespondence unikly podrobné údaje o více než 250 afghánských tlumočnících, kteří pracovali pro britské síly. Britský ministr obrany zahájil vyšetřování úniku dat, která zahrnují e-mailové adresy, uvedl server BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-mail ministerstva byl zaslán tlumočníkům, kteří zůstali v Afghánistánu nebo se jim podařilo dostat do jiných zemí. Archivní foto | Zdroj: Reuters

Údaje o více než 250 lidech usilujících o přesídlení do Británie – z nichž mnozí se skrývají – byly omylem zkopírovány do e-mailu rozeslaného ministerstvem obrany.

Jejich e-mailové adresy mohli vidět všichni příjemci. Kromě jmen byly u některých i profilové fotografie.

Měsíc pod vládou Tálibánu je zdravotnictví v rozkladu a ekonomika v krizi, část venkova ale vítá klid zbraní

Číst článek

Britské ministerstvo obrany se omluvilo. „Omlouváme se za toto porušení všem dotčeným osobám a intenzivně pracujeme na tom, aby se to dále nešířilo,“ uvedlo ministerstvo.

Mnoho politických osobností po incidentu britskou vládu kritizovalo a poukázalo na potenciální rizika hrozící afghánským tlumočníkům, kteří usilují o odchod ze své země poté, co se v ní minulý měsíc chopilo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

E-mail ministerstva byl zaslán tlumočníkům, kteří zůstali v Afghánistánu nebo se jim podařilo dostat do jiných zemí.

„Skutečností je, že jsme opustili velkou většinu našich tlumočníků, takže toto bude mít silný dopad na lidi, kteří jsou stále v zemi,“ řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4 bývalý konzervativní ministr obrany Johnny Mercer.

„Těmto afghánským tlumočníkům jsme říkali, že jim zajistíme bezpečnost, ale tento únik dat zbytečně ohrozil jejich životy,“ postěžoval si podle BBC na twitteru labouristický poslanec John Healey, který se zabývá problematikou obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme