Únik hélia v Sojuzu neovlivní přistání kosmonautů

Problém úniku malého množství hélia neovlivní funkci motorů ruské kosmické lodi Sojuz. Trojice kosmonautů se tak s ní může v pátek z Mezinárodní kosmické stanice bez problémů vrátit na Zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Sojuz | Foto: NASA

Únik helia neovlivní přistání kosmické lodi, konstatoval šéf střediska Vladimír Solovjov. Podle něj proběhne všechno podle plánu, protože únik hélia z přístrojů, využívaných při brždění lodi za přistávacího manévru není velký.

Na Zemi se má s ruskou lodí Sojuz vrátit trojice kosmonautů - dlouhodobá mise ve vesmíru - Rus Alexandr Kaleri a Američan Michale Foale a s nimi i nizozemský astronaut André Kaupers. Hélium, které slouží ke vhánění paliva do brzdících motorů kosmické lodi, prý v malých množstvích unikalo i při minulých letech. Jak ale uvádějí některá ruská média s odvoláním na experty, může drobná závada ovlivnit přistávací dráhu lodi.

Specialisté ale podle řídícího centra v Koroljovu zatím nechystají žádné změny v přistávacím manévru, ke kterému dojde v pátek časně ráno.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme