Únik severokorejské stíhačky do Číny vyvolává pochybnosti

Čína potvrdila pád severokorejské stíhačky na svém území. Incident, při kterém pilot Migu pokoušející se pravděpodobně utéci do Ruska, ale vyvolává řadu otázek. Čínské jednotky totiž letadlo nezaznamenaly a stroj se nakonec zřítil jen 27 kilometrů od mezinárodního letiště v Šen-jangu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský voják rozhoduje o dopravě po zemětřesení

Čínský voják rozhoduje o dopravě po zemětřesení | Foto: Robert Mikoláš

A není divu. ČLR si zakládá na vlastní pověsti, její síly se stále více obávají nejen okolní východoasijské země, ale také Spojené státy. Schopnost sestřelit družici ve vesmíru už Čína prokázala a nyní se chystá vyzkoušet i rakety, které údajně mohou zničit americké letadlové lodě, a to až ve vzdálenosti 2 tisíc kilometrů.

Navíc Peking i Pchjongjang jsou v posledních týdnech v pohotovosti kvůli napětí na Korejském poloostrově i společným cvičením Spojených států a Jižní Koreje. A tak není těžké si teď představit, co se asi děje v generálních štábech.

V případě režimu Kim Čong-ila jde o jasnou potupu, k tomu v době předávání moci i pokračujícího radostného opojení ze zničení nepřátelské korvety Čchonan, i když oficiálně KLDR jakoukoli odpovědnost odmítá.

Ještě větší úder však dostává Čína a její ozbrojené síly. Zastaralý Mig ruské výroby totiž nezaznamenala a omluvou není ani skutečnost, že pilot zřejmě letěl nízko při zemi, aby ho radary nezachytily.

A kdyby mu nedošlo palivo, kdo ví, k čemu ještě mohlo dojít. Stíhačka se totiž dostala do blízkosti mezinárodního letiště v Šen-jangu. To, že nebyla sestřelen, potvrzují i záběry severokorejského stroje. A pokud by ho Číňané objevili dříve, což by jinak každý předpokládal, přinutili by ho přistát.

Vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem tento incident výrazně nenaruší, pověst vždy připravených příslušníků nejpočetnější armády na světě však utrpěla vážný šrám.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme