Únik zemního plynu vyhnal na předměstí Los Angeles z domovů přes 11 tisíc lidí

Obří únik zemního plynu z úložiště v jižní Kalifornii od konce října denně vytváří stejné množství skleníkových plynů jako 4,5 milionu aut. Obyvatelům blízké obce Porter Ranch dochází s firmou zodpovědnou za únik trpělivost. Zemní plyn pronikající skrz prasklinu v trubce by sice neměl mít dlouhodobé negativní účinky na lidské zdraví, způsobuje ale nevolnost a další potíže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžaři už se několikrát neúspěšně pokusili únik plynu u Porter Ranch zastavit

Těžaři už se několikrát neúspěšně pokusili únik plynu u Porter Ranch zastavit | Zdroj: Reuters

Lidé z okolí si stěžují na častější záněty dýchacích cest, krvácení z nosu, bolesti hlavy a celkovou únavu. Podle posledních údajů z minulého týdne už se vystěhovalo skoro 3000 domácností, tedy přes 11 tisíc lidí.

Přemístit se musely i dvě školy. Evakuaci platí firma, která provozuje plynové zařízení.

Další obyvatelé z okolí domovy sice opustit nemuseli, trápí je ale každodenní zápach metanu a jeho negativní účinky. O pomoc už požádalo 6,5 tisíce domácností a guvernér v okrese vyhlásil stav nouze.

Únik skleníkových plynů

Porter Ranch má přes 30 tisíc obyvatel a je předměstím Los Angeles. K úniku dochází kvůli prasklině v trubce. Skrz ni uniká asi 50 tun zemního plynu každou hodinu.

Podstatnou složku zemního plynu tvoří metan. Skleníkový efekt unikající látky odpovídá podle přepočtů šesti uhelným elektrárnám, 4,5 milionu aut nebo 2,2 milionu krav, upozornila infografika deníku Time.

Těžaři pracují na plánu, který by měl únik zastavit, je ale časově náročný. Vrtají do podzemního úložiště další vrt, kterým začnou plyn vypouštět.

Tím sníží tlak v poškozeném potrubí, aby ho mohli zalít betonem. Nový vrt, který ale podle předpokladů bude hotový až ke konci února, následně uzavřou. Práci jim ztěžuje fakt, že prasklina je nízko ve vrtu, který sahá do hloubky víc než 2,5 kilometru.

Neúspěšné pokusy o utěsnění

Těžaři se už sedmkrát pokusili utěsnit vrt pomocí zvláštní směsi těžkého bahna a betonu. Tlak v podzemní nádrži je tak velký, že se jim to nepovedlo.

Plány na kontrolované spalování unikajícího plynu, které by bylo ekologičtější a okolí by zbavilo zápachu, se ukázaly jako příliš riskantní.

Zařízení v kaňonu Aliso na jihu Kalifornie je bývalý ropný a plynový vrt, který byl vytěžen už v sedmdesátých letech.

Následně začal sloužit jako obří podzemní úložiště zemního plynu, druhé největší svého druhu ve Spojených státech. Část zařízení na vrtech pochází z doby jejich výstavby před 60 lety.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme