Úniky z vyšetřování manchesterského atentátu do médií prověříme a potrestáme, slíbil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil údajné úniky informací ze zpravodajských služeb USA o pondělním atentátu v Manchesteru do amerických médií za hluboce znepokojující a přislíbil jejich důkladné prošetření a potrestání viníků. Řekl to před zahájením summitu NATO v Bruselu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová a Donald Trump v Bruselu

Theresa Mayová a Donald Trump v Bruselu | Zdroj: Reuters

Úniky citlivých informací představují „závažné ohrožení" americké národní bezpečnosti, upozornil podle agentury Reuters šéf Bílého domu po příjezdu na čtvrteční summit NATO v Bruselu.

Trump řekl, že požádá ministerstvo spravedlnosti a další příslušné orgány o úplné prověření úniků. „A pokud to bude přiměřené, viník by měl být stíhán v co největším rozsahu, jaký umožňuje zákon," citovala Trumpa agentura Reuters.

NATO se musí soustředit na boj s terorismem i hrozby z Ruska, řekl Trump na summitu v Bruselu

Číst článek

Prezident zdůraznil, že pro USA neexistuje vztah, kterého by si více vážily, než je zvláštní vztah mezi Spojenými státy a Británií.

Britská premiérka Theresa Mayová hodlá při setkání s Trumpem na aliančním summitu proti úniku citlivých informací protestovat.

Britské a americké bezpečnostní orgány si v rámci dlouhodobé úzké spolupráce vyměňují data. Podle britských médií ale právě z amerických tajných služeb unikly do médií některé klíčové informace, které měly kvůli vyšetřování zůstat veřejnosti utajeny.

Šlo například o fotografie částí důmyslné bomby z místa činu, které přinesl americký deník The New York Times. Do amerického tisku také v úterý uniklo jméno atentátníka.

Komplikace pro bezpečnostní složky

Podle bezpečnostního analytika a bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby Andora Šándora, který byl hostem Českého rozhlasu Plus, by úniky mohly ovlivnit vyšetřování útoku.

„Zveřejnění těch věcí mohlo zkomplikovat Britům i libyjským složkám zatčení lidí, kteří se zřejmě na útoku nějakým způsobem podíleli," řekl Šándor.

„Pokud jde ale o celkovou spolupráci, tam bych to neviděl tak zásadní. Vztahy mezi Velkou Británií a Spojenými státy jsou dlouhodobé a je potřeba říct, že ze vztahů s americkou zpravodajskou a bezpečnostní komunitou profituje víc Británie než obráceně. Neviděl bych to jako problém, který bude mít dlouhodobé trvání," doplnil v pořadu Den v 60 minutách.

Únik informací vyšetřování podle něj zkomplikoval především tím, že se na veřejnost dostalo jméno útočníka: „Jeho bratr a otec byli v Libyi a tam se mohlo stát, že by se pokusili uniknout a libyjské síly by je nebyly schopné zatknout, což se zaplať pánbůh nestalo."

„Zveřejnění části výbušniny pak mohlo ukázat tomu, kdo ji sestrojil, že se o tom ví a že by mu mohli být na stopě, příliš bych to ale nezveličoval. Je vidět, že britské bezpečnostní složky jsou schopny případ řešit dál a zamezit tomu, aby, alespoň v této chvíli, nedocházelo k dalším násilným teroristickým útokům," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme