Únorové předčasné volby v Řecku by mohla vyhrát opozice

Řekové přivedli při výběru nového premiéra do praxe staré pořekadlo, že nejdřív musíte vyzkoušet všechny varianty, než se vrátíte k té první. Předsedou vlády se tedy nakonec v pátek hodinu po poledni stal uznávaný profesor ekonomie Lukas Papadimos, o kterém se spekulovalo už před třídenním taháním nejrůznějších jmen z osudí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Lukas Papadimos | Zdroj: Reuters

Bývalý viceguvernér Evropské centrální banky má lví podíl na přechodu od drachmy k euru a trvá na tom, že se jedná o jednosměrný proces.

„Jsem přesvědčen, že účast země v eurozóně představuje záruku měnové stability a usnadní narovnání ekonomiky a její obnovu. Musíme být optimističtí, držet spolu a a společně pracovat, abychom svých cílů dosáhli,“ uvedl Papadimos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Recko Vlada Papdimos.mp3

Převahu v nové vládě si uchovala dosud vládnoucí Panhelénské socialistické hnutí (Pasok), které drží 13 vládních křesel, nově bude vládnout také šest zástupců strany Nová demokracie a čtyři pozice získala menší pravicová strana Lidová ortodoxní výzva.

Podle spolupracovnice ČRo na Korfu Pavly Smetanové se i takto rozmanitý kabinet bude muset kvůli docházejícím vládním financím rychle domluvit na přijetí záchranného balíčku eurozóny.

V nové řecké vládě zůstává také dosavadní ministr financí Evangelos Venizelos, který má být podle Pavly Smetanové hlavně důkazem stability překlenovací vlády, ale na finanční záležitosti bude dohlížet sám premiér, který je respektovaným ekonomem.

Předčasné volby by mohla vyhrát opoziční Nová demokracie

Vláda Lukase Papadimose má kromě rychlého řešení dluhové krize a přijetí úsporných opatření, dovést Řecko do předčasných voleb, které se uskuteční 19. února.

Podle Pavly Smetanové už nyní ovšem Řecko spekuluje o posunutí termínu předčasných voleb. V zemi panuje obava, že by nový kabinet za dobu svého dvou a půl měsíčního mandátu nestihl přijmout důležitá opatření a do jednání by zasahoval předvolební boj.

Favoritem předčasných voleb je v tuto chvíli opoziční strana Nová demokracie.

Pavel Cyprich, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme