Nucené přistání letadla v Bělorusku mohlo být státem podporovaným únosem, tvrdí šéf Ryanairu

Irský ministr zahraničí Simon Coveney a šéf letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary v pondělí označili nucené přistání dopravního letadla v Minsku za státem podporované pirátství. Po přistání byl zatčen běloruský novinář a opoziční aktivista Raman Pratasevič. Podle O‘Learyho mohl v Minsku zůstat i nespecifikovaný počet agentů běloruské tajné policie, kteří předtím byli mezi pasažéry.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla společnosti Ryanair | Foto: Jason Cairnduff | Zdroj: Reuters

„Bylo to v podstatě letecké pirátství, státem podporované,“ řekl Coveney ve vysílání irského veřejnoprávního rozhlasu RTÉ. Stejná slova použil v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Newstalk šéf aerolinky Ryanair, také hovořil o „státem podporovaném únosu“.

‚Bezprecedentní akt státního terorismu.‘ Politici reagují na nucené přistání letadla v Minsku

Číst článek

Bělorusko v neděli donutilo přistát na letišti tamního hlavního města letadlo společnosti Ryanair směřující z Atén do Vilniusu za pomoci vyslání stíhačky. Když po několikahodinové zastávce znovu vzlétlo, mezi cestujícími už nebyl Pratasevič a podle některých médií ani jeho přítelkyně a několik dalších osob.

„Zdá se, že záměrem úřadů bylo odstranit novináře a jeho doprovod na cestě,“ řekl v pondělí výkonný ředitel Ryanairu. „Máme za to, že na letišti bylo také vyloženo několik agentů KGB,“ dodal O'Leary.

V nedělním prohlášení přitom aerolinka chybějící osoby vůbec nezmiňovala a uvedla, že běloruské úřady jejímu letadlu po kontrolách umožnily odletět „spolu s pasažéry a posádkou po přibližně sedmi hodinách na zemi v Minsku“.

Our FR4978 flight has landed safely in Vilnius at 19:25hrs UK time (21:25hrs local time). Here is Ryanair’s statement on today’s diversion to Minsk Airport 👇

21:07 – 23. 05. 2021

712 1478

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme