Ozbrojenci unesli desítky lidí ze školního internátu v Nigérii. Jeden žák zemřel

V Nigérii byly v noci na středu uneseny ze školního internátu nejméně čtyři desítky lidí. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Při útoku jeden žák zemřel. Podle prvních informací za činem stojí kriminální skupiny. Únos několika stovek žáků země zažila také loni v prosinci, drtivou většinu z nich se ale bezpečnostním složkám podařilo po týdnu osvobodit. Tehdy se k činu přihlásila islamistická organizace Boko Haram.

Kagara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní jednotka v Lagosu | Foto: Temilade Adelaja | Zdroj: Reuters

„V době činu bylo ve škole na 650 žáků, unesli jich 27 společně s třemi učiteli,“ uvedl agentuře AFP vedoucí tiskového oboru státu Niger, kde se čin odehrál. Zbytek unesených jsou zřejmě rodinní příslušníci pedagogů.

V oblasti na severu nejlidnatější africké země působí ozbrojené skupiny, jejichž cílem je dostat za rukojmí výkupné. K prosincovému únosu tří stovek chlapců se přihlásila islamistická organizace Boko Haram.

Džihádisté, jejichž bašta je od místa útoku vzdálená stovky kilometrů, se podle agentury AFP dohodli s místními ozbrojenci. Boko Haram stojí také za únosem 270 dívek v roce 2014. Z nich se 100 stále pohřešuje.

Čin odsoudil prezident Muhammadu Buhari a nařídil velitelům bezpečnostních složek, aby koordinovali pátrací akce. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci ale prezident čelí kritice a v lednu odešlo z funkce celé velení armády.

Buhari, který je bývalým armádním generálem, byl zvolen prezidentem v roce 2015 na základě slibu, že ozbrojené povstání islamistických radikálů dostane pod kontrolu. Nigérie zaznamenala také zhoršení své ekonomické situace kvůli epidemii covidu-19 a snížení cen ropy, která patří k hlavním exportním artiklům tohoto afrického státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme