Uneseného vietnamského politika dopravili do vlasti slovenským vládním speciálem, nepochybují vyšetřovatelé

Bývalého vietnamského komunistického funkcionáře odvezli zpět do vlasti slovenským vládním letadlem, tvrdí němečtí vyšetřovatelé. Neexistují o tom prakticky žádné pochyby, citoval v úterý ze záznamu berlínského kriminálního úřadu deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Slovenský policejní prezident odmítl tuto informaci potvrdit. Trinha Xuana Thanha unesli loni v Berlíně.

Berlín/Bratislava (Aktualizováno: 13:52 31. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Německý list také píše, že o transportu uneseného Vietnamce jednali tehdejší slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a jeho vietnamský protějšek.

Podle vyšetřovatelů mělo setkání obou politiků jediný účel, a to dostat komunistického funkcionáře relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu.

Kaliňák už ale v minulosti opakovaně odmítl, že by Slovensko bylo do únosu muže vědomě zapleteno. V úterý zároveň zpochybnil postup německé policie ve vyšetřování případu únosu.

Slovenský policejní prezident Milan Lučanský nechtěl v úterý potvrdit informace, že k únosu byl využit slovenský vládní speciál. „Nemám takovéto informace,“ prohlásil po jednání s prezidentem Andrejem Kiskou, který se podle něj o téma také zajímal.

Zároveň očekává v nejbližších dnech nebo týdnech jednání s Němci. „Máme avizovanou schůzku z německé strany. Přijdou udělat ještě nějaké úkony, tak budu rád, když se na nich budu podílet a dohodneme se s německými vyšetřovateli na dalším postupu, abychom tuto kauzu jednou provždy uzavřeli, respektive aby se vyšetřila,“ dodal.

Slovenská generální prokuratura se vyjádří k tomu, zda začne vyšetřování únosu Vietnamce slovenským vládním speciálem, ve středu dopoledne, potvrdila podle Denníku N mluvčí Jana Tökölyová.

Slovenský premiér Peter Pellegrini také o případu mluvil v květnu v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Slíbil jí, že Berlín dostane všechny slovenské informace týkající se únosu.

Doživotní trest za zpronevěru 

Někdejší vietnamský poslanec a manažer státní firmy Trinh Xuan Thanh dostal od soudu ve vlasti doživotní trest. Byl součástí skupiny více než dvou desítek obžalovaných ze zpronevěr stamilionů dolarů ve státní ropné a plynárenské společnosti PetroVietnam.

Doživotí pro uneseného exposlance. Hanojský soud rozhodl v případě zpronevěr PetroVietnam

Číst článek

Trinh Xuan Thanh byl podle Německa loni na konci července za bílého dne unesen v centru Berlína. K únosu byla přitom použita v Praze pronajatá dodávka, do níž byl Thanh násilím posazen.

Vůz si pronajal Vietnamec Long N. H. s trvalým pobytem v České republice. Česko ho koncem loňského srpna vydalo do Německa k trestnímu stíhání. Berlínský soud ho následně za napomáhání únosu poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

Německo obvinilo ze zosnování únosu Vietnam, podle německé vlády za ním stáli agenti vietnamské tajné služby. Vietnam to ale odmítl. Dvaapadesátiletý bývalý manažer PetroVietnamu a komunistický poslanec žádal v Německu o azyl. Hanoj ale tvrdila, že se nakonec sám vydal vietnamským úřadům.

Trinh Xuan Thanh dokonce v minulosti potvrdil verzi vietnamské vlády. „Nemyslel jsem jako dospělý člověk. Utekl jsem a skryl se. Došlo mi ale, že se musím vrátit do Vietnamu a předstoupit před vyšetřovatele, abych mohl přijmout milost od strany a vlády,“ řekl na videu, které odvysílala vietnamská státní televize.

Podle jeho právníka ale bylo vyjádření jeho klienta stěží autentické. „Nikdy by to neudělal. Bál se vrátit zpět a obával se i toho, jaké by to mohlo mít následky,“ uvedl Victor Pfaff.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme