Únosce židovského chlapce dostal ve Francii doživotní trest

Pařížský tribunál odsoudil k doživotnímu vězení Jusufa Fofanu, vůdce bandy, která začátkem roku 2006 ubila mladíka Ilana Halimiho. K nepodmíněnému trestu byli odsouzeni i další členové takzvaného "gangu barbarů".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod dobré vůle proti rasismu a antisemitismu | Foto: Milena Štráfeldová

Fofana se může dostat na svobodu až po 22 letech. Přísné tresty, 18 a 15 let, dostali i jeho dva nejbližší komplici. Dívka, která Halimiho přilákala do rukou únosců, půjde do vězení na devět let. Gang v čele s Fofanou unesl Halimiho jen proto, že je židovského původu, a po jeho rodičích požadoval 450 tisíc eur výkupného. Mladík byl nalezený v kritickém stavu a zemřel po převozu do nemocnice.

Případ vyvolal ve Francii velkou pozornost a k uctění památky Halimiho demonstrovaly v Paříži desítky tisíc lidí. Halimiho smrt podobně jako jiné protižidovské činy oživila ve Francii obavy z projevů antisemitismu.

Gang Barbaři z pařížského předměstí držel třiadvacetiletého Halimiho po únosu násilně tři týdny. Oběť byla nalezena v kradeném automobilu u železniční trati jižně od Paříže nahá, spoutaná a se stopami popálenin. Cestou do nemocnice mladý muž zemřel.

Osmadvacetiletý Fofana, jehož rodiče pocházejí z Pobřeží slonoviny, ale on sám má francouzské občanství, uprchl po zločinu do této africké země. Úřady Pobřeží slonoviny jej ale po zatčení vydaly do Francie.

Přečtěte si také:
Globální finanční krize zvedla novou vlnu antisemitismu
Francouzský premiér se snaží uklidnit židovskou obec

Jan Šmíd, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme