Únosci izraelského vojáka stupňují své požadavky

Unesený izraelský voják zůstává i nadále na neznámém místě v pásmu Gazy. Palestinští extremisté z ozbrojeného křídla vládního hnutí Hamas, kteří vojáka v neděli unesli, si teď navíc kladou podmínky nutné pro jeho propuštění. Chtějí, aby Izrael osvobodil tisíc palestinských vězňů a aby ukončil vojenskou operaci v pásmu Gazy. Izrael ale opakovaně uvedl, že nehodlá s Hamasem o čemkoli vyjednávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská vojenská technika | Zdroj: ČTK

Židovský stát zahájil ofenzivu na palestinských územích s cílem získat zpět svého vojína ve středu. Útok izraelské armády doprovázelo i zatýkání některých palestinských ministrů. Palestinský premiér Ismáil Haníja označil počínání Izraele za pokus o sesazení palestinského kabinetu a vojenskou akci odsoudil.

"Spolupracujeme s prezidentem a našimi egyptskými bratry, abychom vhodně ukončili tuto záležitost, ale vyhrocení situace Izraelem to celé komplikuje," vyjádřil se Haníja.

Odborníci hodnotí vojenskou akci Izraele různě. Podle Husseina Ibishe z Americké taktické skupiny pro Palestinu rozehrálo palestinské vládní hnutí Hamas únosem vojáka s Izraelem zvláštní hru. Jak řekl Ibish v televizi BBC, nejde o náhodnou, ale o dobře naplánovanou akci.

"Načasování únosu izraelského vojáka je do určité míry odplatou za předchozí izraelská zvěrstva, například masakr na pláži z počátku června. Únos je ale také načasován tak, aby přerušil rozhovory mezi premiérem Haníjou a prezidentem Abbásem, kteří se snažili dovést vládnoucí hnutí Hamás k uznání požadavků mezinárodního společenství, arabských států a koneckonců i většiny Palestinců. Jednání měla vést k dialogu s Izraelem o vytvoření palestinského státu," myslí si Ibish.

Marie Matúšů, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme