Únosci libyjského letadla se vzdali, na Maltě požádali o politický azyl

Únosci letadla libyjské státní letecké společnosti Afriqiyah Airways se vzdali. Policisté je prohledali a odvedli do vazby. Na Twitteru to oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Únosci předtím na Maltě požádali o politický azyl, uvedla agentura AFP. Jde zřejmě o stoupence bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Dvojice únosců už z uneseného letadla propustila všech 118 cestujícícha členů posádky. Původně hrozili, že mají ruční granáty a stroj vyhodí do povětří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unesený libyjský Airbus A320 | Zdroj: Reuters

Dvojice únosců vyšla podle maltského premiéra Josepha Muscata z letadla spolu s posádkou stroje.

Jeden z únosců předtím telefonicky hovořil s libyjskou televizí a řekl jí, že stojí v čele organizace s názvem Fatah Džadíd, tedy Nové Dobytí. Představil se jako Músá Šáha.

Možný únos letadla oznámil kolem poledne maltský premiér na Twitteru. „Byl jsem informován o potenciálním únosu letadla z vnitrostátního libyjského letu, které bylo přesměrováno na Maltu,“ uvedl Muscat.

Unesené libyjské letadlo státní letecké společnosti Afriqiyah Airways pak skutečně na Maltě přistálo. Na palubě Airbusu A320 bylo 118 lidí, z toho sedm členů posádky. Podle maltského premiéra bylo mezi pasažéry 82 mužů, 28 žen a jedno dítě.

Dvě hodiny po poledni z libyjského letadla propouštět první cestující. V první skupině byly ženy a děti. Maltská televize odvysílala záběry, na kterých je vidět, jak pasažéři scházejí ze schodů z letadla.

Malý středomořský ostrov Malta je vzdálen asi 500 kilometrů severně od libyjského pobřeží. Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011.

Na základě jednání různých frakcí zprostředkovaných OSN vznikla na počátku roku vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi. Některé regiony jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic, včetně radikální organizace Islámský stát.

Unesený libyjský Airbus A320 | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme