Únosci rumunských novinářů žádají vysoké výkupné

Iráčtí rebelové, kteří koncem března unesli tři rumunské novináře, požadují od jejich rodné země vysoké výkupné. Prohlásil to předseda opoziční sociálnědemokratické strany a bývalý ministr zahraničí Mircea Geoana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Foto: ČTK/AP

"Ze strany únosců se objevily vysoké finanční požadavky. Z naši strany odzněla mírnější nabídka. Jako ale vždy v takovýchto případech, sumy rostou. Není to rovnocenný vztah," řekl Geoana novinářům v jihorumunské Craiově.

Podrobnosti bývalý šéf rumunské diplomacie neřekl. Nevylučuje ale, že únosci budou mít finanční i politické požadavky. Už od počátku podmiňují životy rukojmích stažením rumunských jednotek z Iráku.

Koncem března byli v Iráku uneseni tři žurnalisté - reportérka televizní stanice Prima TV Maria-Jeanne Ionová (33), její kameraman Sorin Micoci (30) a zpravodaj listu Romania Libera Eduard Ovidiu Ohanesian (37).

Prezident Traian Basescu minulý týden uvedl, že novináři jsou v pořádku, připustil ale, že vyjednávání s ozbrojenci je stále obtížnější. Rumunsko má v Iráku 800 vojáků a za jejich návrat se vyslovuje na 70 procent obyvatelstva.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme