Únosci zmizelé lodě Arctic Sea chtějí výkupné

Finští vlastníci záhadně zmizelé námořní lodi Arctic Sea dostali požadavek na výkupné od údajných únosců. Potvrdila to finská kriminální policie. Kolik peněz ale únosci chtějí a kde teď loď doopravdy je, se neví. Plavidlo s nákladem, deklarovaným jako dřevo, zmizelo před dvěma týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřešovaná ruská nákladní loď Arctic Sea. | Foto: AFP

Představitel Národního vyšetřovacího úřadu Jan Nyholm potvrdil, že žádost o výkupné v hotovosti byla zaslána finské společnosti Sol Chart Management, které loď patří. Naposledy bylo plavidlo s jistotou lokalizováno asi před dvěma týdny v kanálu La Manche.

Arctic Sea měla být poprvé atakována neznámými útočníky v Baltském moři nedaleko švédského ostrova Gotlandu. Muži, přestrojení za policisty, měli pod záminkou hledání narkotik napadnout patnáctičlennou ruskou posádku lodě, registrované na Maltě. Později loď opustili.

Plavidlo, mířící do Alžírska s deklarovaným nákladem dřeva v přepočtu za víc než 33 miliónů korun, měli ale pak znovu napadnout a unést zatím neznámí útočníci. Kde únos začal a kde teď loď je, se neví.

Jak s odvoláním na ruský magazín o námořní dopravě Sovfracht informovala ruská agentura Interfax, loď údajně krátce vydala signál o souřadnicích, kde se nachází - které odpovídaly Biskajskému zálivu. Poté měl signál opět zmizet. Francouzské úřady nicméně tuto informaci nepotvrdily.

Mlčí i ruské námořnictvo, které podle velvyslance Moskvy při NATO Dmitrije Rogozina v tuto chvíli detaily pátrání nebude zveřejňovat. Rusko nepotvrdilo ani informace úřadů ve Francii a na Kapverdských ostrovech, podle kterých byla loď viděna poblíž souostroví u západního pobřeží Afriky.

Spekuluje se o mafiánském vyřizování účtů nebo o pojišťovacím podvodu. Dalšími variantami uvažování o důvodech zmizení námořní lodě jsou přítomnost zbraní nebo narkotik na palubě.

Kvůli ruské posádce finské lodě ruský prezident Dmitrij Medveděv zapojil do pátrání po Arctic Sea část ruského válečného loďstva.

O Arctic Sea:
Ruské námořnictvo dál pátrá po zmizelé nákladní lodi
Ruské námořnictvo pátrá po ztracené nákladní lodi

Víc o pirátství:
Piráti propustili německou kontejnerovou loď po zaplacení výkupného
Piráti v Indickém oceánu neúspěšně zaútočili na německou zaoceánskou loď
Evropská komise vyzvala rybářské lodě v Indickém oceánu k ostražitosti
Francie zneškodnila v Indickém oceánu velitelskou loď pirátů
Izraelskou loď zachránil před somálskými piráty ostnatý drát

Lenka Kabrhelová, Tomáš Sniegoň, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme