‚Bohužel je zlynčovali.’ Dav upálil v hlavním městě Haiti 13 lidí, patrně členy zločineckého gangu

Dav v hlavním městě Haiti zbil a upálil 13 lidí, patrně členů kriminálního gangu, které předtím zadržela policie. O pondělním incidentu informovala s odvoláním na policii a svědky agentura AP, podle níž lynč ilustruje frustraci veřejnosti. Kriminální organizace kontrolují většinu území hlavního města a okolí. Jejich vliv vzrostl po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021, kdy se prohloubila politická i hospodářská krize na ostrovním státě.

Port-au-Prince Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár, oheň (ilustrační foto)

Dav upálil v hlavním městě Haiti 13 lidí (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Haitská policie v prohlášení uvedla, že policisté v městské části Canape Vert v pondělí časně ráno zastavili a prohledali mikrobus kvůli kontrabandu a podezřelým zabavili zbraně. Ty posléze „bohužel zlynčovali obyvatelé města“.

Krize na Haiti. ‚Problémy se nabalují. Je tu cholera, málo paliva, špatné zdravotnictví,‘ říká koordinátorka

Číst článek

Svědek, který uvedl své jméno jako Edner Samuel, sdělil agentuře AP, že dav odvedl údajné členy gangu od policie, zbil je a ukamenoval. Poté na ně lidé položili pneumatiky, ty polili benzinem a zapálili, dodal. Reportér agentury AP na místě viděl 13 hořících těl.

Později téhož dne bylo v nedaleké čtvrti položeno dalších šest ohořelých těl. Někteří svědci uvedli, že je zabila policie a zapálili je obyvatelé. AP nemohla tato svědectví ověřit.

Čtvrti Canape Vert se zatím daří unikat kontrole zločineckých gangů. Jmenovaný svědek má za to, že podezřelí pravděpodobně mířili do jiné oblasti, aby se připojili ke skupině členů gangu, kteří bojovali s policií. Další svědek Jean Josue uvedl, že se v oblasti od časného rána hodně střílelo.

V nedaleké oblasti Turgeau, několik minut jízdy od Canape Vert, policie podle svědků při přestřelce zabila šest členů gangu. Místní obyvatelé odtáhli jejich těla na centrální místo a zapálili je.

Haiti je nejchudším americkým státem a bezpečnostní situace na ostrově je bezútěšná zejména kvůli stupňujícím se aktivitám zločineckých gangů. Haiti kvůli tomu na konci ledna požádalo OSN o vyslání zahraničních jednotek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme