Uprchlé školačky se chtějí přidat k radikálům. Britské úřady řeší, jak se to mohlo stát

Británie řeší, jak mohly tři muslimské středoškolačky Amira, Kadiza a Šamíma uprchnout do Turecka s cílem přidat se k bojovníkům Islámskému státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže | Zdroj: Reuters

„Hluboce nás osud trojice dívek znepokojuje a britské úřady udělají všechno pro to, aby jim pomohly. Nesmíme ale boj proti islámskému extremismu nechávat jen na policii a hraničních kontrolách,“ řekl BBC premiér David Cameron.

Trojice londýnských středoškolaček proklouzla sítem opatření minulý týden. odjela bez vědomí blízkých do Turecka. Po překročení syrské hranice se dívky chtějí přidat k extremistům z Islámského státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britské školačky prchly do Sýrie, chtějí se přidat k extremistům. Britské úřady řeší, jak se to mohlo stát, o případu informuje redaktor Českého rozhlasu, Jiří Hošek

Podle bristkých úřadů je podobných případů mnohem více. „Organizace Inspire, která bojuje proti extremismu odhaduje, že se na Blízký východ s cílem posílit hnutí Islámský stát vydalo asi 50 až 60 mladých Britek,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Britská média si kladou otázku, jak mohly úřady dovolit trojici mladičkých dívek nastoupit bez doprovodu dospělého do letadla mířícího rovnou do Istanbulu. Podle dosavadních šetření s jedno z děvčat pravděpodobně prokázalo pasem starší sestry.

Dívky ve věku 15 až 16 let patřily mezi premiantky východolondýnské Bethnal Green Academy. „Zmínka o škole ve východním Londýně je poměrně důležitá, protože jejich stejně stará spolužačka se v prosinci vydala přes Turecko do Sýrie. Všechny tři dívky měly pohovor s policií a nic nenasvědčovalo tomu, že mají něco podobného za lubem,“ vysvětluje Jiří Hošek.

Místo na výlet jely na letiště

Doma prý dívky řekly, že jedou na jednodenní výlet, což nevzbudilo pozornost, protože měly týdenní prázdniny. Spekuluje se o tom, že se jedna z dívek mohla prokázat dokladem své starší sestry. Právník rodiny Aksy Mahmúdové v rozhovoru pro BBC vyslovil domněnku, že jde o několikanásobné selhání bezpečnostních složek.

Blízké rozhodnutí děvčat šokovalo. Rodiny se na ně obrátily se zoufalým apelem, aby se vrátily domů. Podle vyjádření turecké tajné služby je ale pozdě. Děvčata už jsou nejspíš v Sýrii.

Podle britského premiéra Davida Camerona nelze spoléhat pouze na policii a kontroly na hranicích | Foto: Reuters

Teenagerky podle všeho podlehly propagandě islamistů na sociálních sítích. Má se za to, že je mohla k útěku inspirovat nebo nalákat Aksa Mahmúdová, která se vydala do Sýrie ze skotského Glasgow už v roce 2013. Minimálně jedna ze středoškolaček prý byla s Aksou ve spojení přes Twitter.

Britové, kteří se pokoušejí připojit k Islámskému státu, se snaží oklamat policii. Nejčastěji cestují přes Německo nebo Francii.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme