Ubytovat uprchlíky v kasárnách se finančně nevyplatí. Británie je i přesto přesune do ‚plovoucího vězení‘

Kde ubytovat žadatele o azyl, často nelegální migranty, kteří přijíždějí do Velké Británie? To je otázka, kterou se zoufale snaží vyřešit tamní vláda. Zatím jim stát platí ubytování v hotelech. Před rokem zveřejnilo ministerstvo vnitra plán ubytovat žadatele o azyl na vojenských základnách. Zpráva, kterou vypracoval britský Národní kontrolní úřad, ale došla k závěru, že z ekonomického pohledu se přesun migrantů do kasáren nevyplatí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Bibby Stockholm

Loď Bibby Stockholm | Zdroj: PA Images via Reuters Connect

Britský Národní kontrolní úřad spočítal, že rozpočet na provoz čtyř ubytovacích zařízení, která patří státu, bude v příštích deseti letech stát víc, než nakolik by vyšly náklady na ubytování v hotelech.

Do toho všeho je započítána i úprava, příprava rekonstrukce alternativních ubytovacích zařízení. Během příštích deseti let přijde toto všechno britský stát v přepočtu na více než 30 miliard korun.

Británie musela evakuovat emigranty z ‚plovoucího vězení‘ kvůli legionelle. Na lodi strávili jen tři dny

Číst článek

Mezi zařízení, do kterých britská vláda uprchlíky postupně přesouvá, jsou dva objekty bývalých kasáren, někdejší studentské koleje a loď Bibby Stockholm, která si pro svůj vzhled vysloužila přezdívku ‚plovoucí vězení‘ a ve které už byli někteří migranti ubytováni.

Samotné hotely, kdyby byly stejně drahé, jako doposud, by byly zhruba o 2,5 miliardy korun levnější. 

I přesto chce ale britská vláda dál žadatele o azyl z hotelů stěhovat. Ministerstvo vnitra v páteční reakci uvedlo, že se na strategii přesunu nic nemění. Předpokládá navíc, že časem by se provoz ve státních ubikacích mohl zlevnit, protože je do nákladů započítána i rekonstrukce.

Nejde jenom o peníze. V tuto chvíli má přesun do méně pohodlných ubytovacích zařízení podle britské vlády sloužit také trochu jako varování pro všechny potenciální migranty, kteří by chtěli se do Británie dostávat.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme