Evropská komise chce ztrojnásobit rozpočet na zvládnutí migrace. Je to i priorita Rakouska
Třikrát více peněz než v současnosti chce Evropská komise vyčlenit v budoucím unijním rozpočtu na zvládání migrace a ochranu hranic. Na tuto prioritu by tak mělo celkem v přepočtu jít zhruba 900 miliard korun. Většina této částky má být určená na lepší zabezpečení vnější hranice Evropské unie.
Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos označil ochranu společné hranice za klíč ke zvládnutí migrace a k zajištění bezpečnosti uvnitř unie. Navýšené prostředky mají jít na budování elektronických kontrol, na boj proti pašerákům lidí nebo na výcvik a vybavení pohraničních a pobřežních stráží. Zhruba třetina navržené částky má pak pomoci členským zemím při vyřizování žádostí o azyl, při navracení neúspěšných žadatelů a začleňování těch, kteří právo na azyl získají.
Současný víceletý unijní rozpočet má na migraci a ochranu hranic vyčleněno v přepočtu přes 300 miliard korun. Nový návrh na roky 2021 až 2027 musí ještě schválit členské země a Evropský parlament.
Pořád směšujeme žadatele o azyl a migranty, říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům
Číst článek
Rakouské předsednictví EU
Ochrana vnějších hranic se zdá být prioritou i pro Rakousko. Tamní kancléř Sebastian Kurz je přesvědčen, že ne každý, kdo ve světě trpí pronásledováním, může v Evropě najít lepší život. Jeho země se proto v druhé polovině roku, během níž bude předsedat Evropské unii, chce soustředit na zlepšení ochrany jejích vnějších hranic.
Kurz to v úterý řekl v Berlíně po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která zdůraznila nutnost hledání evropského řešení migrační otázky.
„My musíme rozhodovat, kdo může do Evropy přicházet, ne pašeráci," prohlásil Kurz, který chce mimo jiné personálně a finančně posílit Evropskou agenturu pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex). Vyslovil se také pro posílení pomoci v zemích původu migrantů.
Společné řešení
Migrační kvóty byly neúspěch a nepřispěly ke smíru v Evropě, přiznala Merkelová
Číst článek
Šéfka německé vlády, jejíž přístup k migraci se od toho Kurzova v řadě ohledů liší, poznamenala, že spolková republika bude podporovat Rakousko v posilování ochrany vnějších hranic EU. Evropa ale podle Merkelové musí postupovat jednotně, jinak by mohla utrpět vážné škody.
Není podle ní třeba možné, aby zodpovědnost za řešení situace neslo jen pár zemí, kam většina běženců směřuje.
Kurz byl dotázán i na spory na německé politické scéně týkající se toho, zda má spolková republika vracet část uprchlíků přímo na svých hranicích do zemí jako je Rakouskou nebo Česká republika. Požaduje to ministr vnitra Horst Seehofer, Merkelová se ale zatím staví proti. Rakouský kancléř, který se ve středu sejde i se Seehoferem, k tomu poznamenal, že se do sporu nechce vměšovat.