Itálie odmítá přijímat další lodě s migranty. Asi 600 uprchlíků z lodi Aquarius se ujme Španělsko

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini v pondělí řekl, že Itálie patrně odmítne přijmout další loď s migranty. Informovala o tom agentura ANSA. V neděli nemohla v Itálii přistát loď neziskové organizace SOS Méditerranée s 629 migranty na palubě, které předtím nepřijala Malta. V pondělí ale španělský premiér Pedro Sánchez řekl, že loď může zakotvit v přístavu ve Valencii.

Řím (Aktualizováno: 15:54 11. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na lodi Aquarius organizace SOS Méditerranée se nachází 629 uprchlíků, i když má kapacitu 550 osob | Foto: Antonio Parrinello | Zdroj: Reuters

Plavidlo je dosud v mezinárodních vodách mezi Maltou a Itálii a nemá kde přistát. Itálie a Malta musí umožnit „okamžité vylodění“ migrantů, uvedla v pondělí OSN. V noci na pondělí bylo u libyjských břehů z moře vyzdviženo dalších 800 migrantů, napsal deník La Republica. K Itálii plují v lodi neziskové organizace Sea Watch. Ani tuto loď nechce Salvini do italských přístavů pustit.

Šance pro 629 uprchlíků

„A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat,“ napsal na facebooku Salvini. „Dnes operuje u libyjských břehů loď Sea Watch 3. Patří německé neziskové organizaci a pluje pod nizozemskou vlajkou. Po několikáté nabere migranty a chce je samo sebou dopravit do Itálie. Německá organizace, nizozemská vlajka, Malta nic nedělá, Francie migranty odmítá a Evropě je to jedno,“ dodal ministr a zároveň šéf protiimigrační strany Liga, která chce prosadit masové deportace migrantů bez patřičných dokumentů.

‚Ne byznysu nelegální imigrace‘. Itálie uzavřela přístavy pro loď se zachráněnými uprchlíky

Číst článek

Loď neziskové organizace SOS Méditerranée s více než šesti stovkami migrantů na palubě může přistát ve Valencii, oznámil v pondělí odpoledne španělský premiér Pedro Sánchez. Informovala o tom agentura Reuters. „Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k přistání, abychom tak dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv,“ uvedl Sánchez.

Na lodi Aquarius organizace SOS Méditerranée se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a 7 těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ tím pádem nespadá do její kompetence. Nezisková organizace na twitteru informovala, že lidé na palubě o diplomatické roztržce nevědí.

EU Itálii nepomáhá

Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie. Ta od roku 2014 vstřebala 600 000 uprchlíků vyzdvižených z moře.

„Chceme vyslat jasný signál," komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. „Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy - na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu - anebo bude blokáda pokračovat," dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.

ČTK, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme