Uprchlíci místo letadel. V hangárech na berlínském Tempelhofu žijí dva tisíce lidí

V Berlíně je více než 70 tisíc uprchlíků, pro které zoufale chybí střecha nad hlavou. Neustále se hledají provizorní řešení. V hangárech bývalého letiště v Tempelhofu je od listopadu největší uprchlický tábor ve městě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice chce na letišti ubytovat další dva tisíce lidí

Radnice chce na letišti ubytovat další dva tisíce lidí | Foto: Pavel Polák

V provizorních podmínkách někdejšího letiště žije přes dva tisíce uprchlíků. Radnice tam chce ubytovat další dva tisíce běženců. Krizová situace se postupně mění v každodenní realitu.

„Je třeba zajistit hygienické podmínky, zařízení pro děti, kde by si hrály,“ říká Maria Kippová ze společnosti Tamaja, která uprchlický tábor provozuje.

Uprchlíci jsou zatím ve třech hangárech. Zbylé se připravují na to, aby mohly pojmout další utečence.

„Pokud tady lidé budou déle než čtyři týdny, potřebují větší soukromí. V tuto chvíli ho tady zatím nemají,“ dodává Maria.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na bývalém letišti Tempelhof žijí 2 tisíce uprchlíků. Více v reportáži zpravodaje ČRo Pavla Poláka

„Nálada v táboře stejně jako jinde je napjatá, lidé jsou podráždění. Jsou tu stísněné podmínky. Napětí zesilují i úřední průtahy,“ přibližuje atmosféru šéf provizorní ubytovny Michael Elias.

Před dvěma týdny se několik desítek uprchlíků porvalo u výdeje jídla, zasahovat muselo 150 policistů.

„Prodloužili jsme doby, během které se vydává jídlo, aby se nesrocovalo příliš mnoho lidí na jednom místě. A také více komunikujeme s obyvateli tábora,“ dodává Elias.


„Máme velké problémy s čerstvou vodou, ale i s odpadní. Ta budova je z 20. let. S vodou jsme na konci svých možností. Vodovodní potrubí víc nezvládne,“ říká Michael Lenz z koordinační skupiny berlínské radnice.

Uprchlíci se dostanou do sprchy zatím jen jednou za čtyři dny, autobusy je vozí do městských bazénů.

Z krizové situace se na letišti pomalu stává každodení realita | Foto: Pavel Polák

Usáma je z Iráku, stojí u své bílé kóje v hangáru číslo 4, bude mu 50 let, drží se invalidního chodítka. Stěžuje si na špatnou lékařskou péči, jídlo i nedostatek soukromí. Rád by z hangáru odešel do jiné ubytovny.

Přání, které v hloučku uprchlíků nesdílí sám. Ale které se velmi pravděpodobně nesplní.

„V Berlíně je 71 tisíc uprchlíků. Pro ně se musí najít nějaké normální ubytování. Kromě toho se Berlín jako město rozrůstá a zájem o byty je tady velký. Podle mě chybí na trhu 40 až 60 tisíc bytů,“ dodává Lenzl.

Před sedmi lety přistávala na berlínském Tempelhofu letadla | Foto: Pavel Polák

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme