Uprchlíci protestují proti zavřené hranici z Řecka do Makedonie. Zablokovali trať

Skupina uprchlíků dnes zablokovala železniční trať, která vede přes řecko-makedonskou hranici. Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina uprchlíků zablokovala železniční trať, která vede z Řecka do Makedonie. Nelíbí se jim, že je makedonská policie nechce pustit dál

Skupina uprchlíků zablokovala železniční trať, která vede z Řecka do Makedonie. Nelíbí se jim, že je makedonská policie nechce pustit dál | Zdroj: Reuters

Skupina desítek lidí dopoledne zabránila v jízdě nákladnímu vlaku, který právě přijel z Makedonie a směřoval dál na jih. Část z nich skanduje hesla jako „Otevřete hranici“ nebo „Merkelová, pomoz nám“, někteří demonstraci podporují tiše.

„Sedí nebo leží na kolejích a blokují tak trať,“ popsala z místa zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Tea Parkanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na řecko-makedonské hranici přiblížila zvláštní zpravodajka ČRo Tea Parkanová

Na celou akci dohlížejí řečtí policisté, z jejich vyjádření však nevyplývá, že by se chystali protest násilně ukončit. Předpokládají, že se uprchlíci časem dobrovolně rozejdou. Zasáhli by prý jen v případě nějakých větších násilností.

„Vypadá to teď tak, že řada policistů se štíty v rukou odděluje ten makedonský vlak, který tu stojí, od hloučku demonstrantů, kteří tu sedí nebo polehávají na kolejích. A alespoň tedy prozatím se nic dramatičtějšího než toto neděje,“ popsala zpravodajka krátce po poledni.

V oblasti hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija je kolem 10 tisíc lidí, kteří čekají, až budou moci pokračovat v cestě.

Jsme přetížení, svěřují se humanitární pracovníci u řecko-makedonské hranice

Číst článek

Podle zpravodajky ČRo bydlí většinou ve stanech v improvizovaném táboře, kde spousta lidí tráví den v různých frontách – kvůli dokladům, ale také na lékaře, na vodu nebo na jídlo.

„Humanitární organizace tu situaci popisují jako velmi kritickou, protože jim už docházejí zdroje a tábor je jednoduše přeplněný. Navíc další a další lidé pořád přicházejí,“ dodala Parkanová.

Makedonské úřady hodlají do země vpouštět jen tolik lidí, kolik jich pustí dál Srbsko na jejich společné hranici. Řecká policie uvedla, že od včerejšéího do dnešního rána přijala Makedonie 500 lidí. Pak však některé z nich zase vrátila kvůli nesrovnalostem v jejich dokladech.

Uprchlíci na řecko-makedonské hranici protestují oproti tomu, že je Makedonie nechce pustit dál. Na snímku děti migrantů s cedulkami „Otevřete hranice“ a „Jsme lidé“ | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu varoval řecké starosty měst a obcí, že v příštích dvou až třech letech už makedonská hranice zůstane prakticky nepropustná. Podle něj se Řecko z tranzitní země stává pro uprchlíky státem cílovým.

Ministr zároveň odhadl, že se Řecko bude muset vypořádat s pobytem až 150 tisíc uprchlíků. Dřív hovořil maximálně o 70 tisících lidech.

Nevládní organizace varují, že v důsledku přísnějších kontrol na hranicích na takzvané balkánské trase, kterou uprchlíci směřují do bohatších částí Evropy, může být do léta v Řecku až 200 tisíc běženců.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme