Drama uprchlíků uvízlých na polské hranici pokračuje. Vojáci odmítají pustit lékařku i potraviny

Více než tři desítky běženců zůstávají už dva týdny uvěznění na několika metrech čtverečních mezi běloruskou a polskou pohraniční stráží. Lidé tam trpí nedostatkem léků, lékařské péče, potravin i vody. Pohraničníci brání v přístupu pracovníkům humanitárních organizací i lékařům.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Děláme, co můžeme, abychom je zachránili. Musíme jim dát alespoň najevo, že jsme tady a že nezůstali sami. Musíme se jich zeptat, co všechno potřebují. Dvakrát nám signalizovali, že potřebují lékaře, že tam někdo má bolesti. Prosíme pohraničníky, aby tam pustili alespoň jednu lékařku!“ vysvětluje paní Mahdiech Gholami, íránská tlumočnice z jazyka darí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o uprchlících uvíznutých na bělorusko-polské hranici.mp3

Pomáhá jí manžel Bartosz: „S uprchlíky jsme navázali kontakt naposledy před třemi hodinami a podařilo se nám vyjasnit několik věcí. Pak ale tihle neznámí pánové v uniformách, stejně jako teď, nastartovali auta, protože jim asi bylo chladno. A spojení jsme ztratili. Předevčírem se nám podařilo předat běžencům jídlo, ale oni moc jíst ani pít nechtějí, aby nemuseli chodit na záchod, protože si nemají kam odskočit – musejí se vyprazdňovat přede všemi. Měli bychom si uvědomit, že je to trochu jiná kultura a ty ženy se cítí strašně, když musejí své potřeby vykonávat před zraky cizích mužů. A že vedle nich musejí spát, což pro ně bylo nepředstavitelné.“

Bez lékařské pomoci

Někteří z uprchlíků trpí chronickými nemocemi a potřebují okamžitou pomoc. To nejnutnější jim přivezla lékařka Paulina Bovnik, ale pohraničníci ji k migrantům nepustili.

„Přivezla jsem léky proti zánětům a bolesti, obvazy a náplasti, dezinfekční prostředky, antibiotika, protože nejméně jeden člověk má zápal plic. Dál tu mám léky na srážlivost krve a taky tabletky na žaludek, protože ti lidé už dlouho nic pořádného nejedli. Tady mám tlakoměr, glukometr, krabičku s jehlami…“ vyjmenovává Bovnik.

Polsko výrazně posílilo ostrahu hranice s Běloruskem. Na území nikoho se nacházejí desítky migrantů

Číst článek

Lékařka se od pohraničníků nedočkala ani odpovědi na otázku, jaký je aktuální zdravotní stav těch lidí. Tak to zkoušela jinak.

„Na pohotovosti mi řekli, že sanitku do pohraničního pásma má právo zavolat jen pohraniční stráž. Ta to ale neudělala, a proto jsem dnes přijela znovu. Ale nemůžu se k nim přes těch pár desítek metrů dostat. Hlavně, abych se tady nerozbrečela… Takto se chová moje vlast. Kolem chodí lidé v uniformách se samopaly, kteří mají zajišťovat bezpečnost a místo toho mě oddělují od lidí, kteří mě potřebují. Nemůžu uvěřit, že tohle je moje země,“ říká.

Mluvčí Pohraniční stráže na telefonáty nereagovala a na internetových stránkách se žádná informace o situaci v pohraničí neobjevila.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme