Uprchlíci v maďarském Bicske dál protestují a nechtějí odejít z nádraží

Uprchlíci na nádraží v maďarském městečku Bicske stále protestují a i přes naléhání policie odmítají odejít do utečeneckého tábora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak s migranty na nádraží v Bicske stojí už od čtvrtečního poledne

Vlak s migranty na nádraží v Bicske stojí už od čtvrtečního poledne | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Téměř 500 lidí projevuje pasivní odpor na stanici v Bicske a nejsou ochotni spolupracovat s policií, která už část žen a dětí večer odvezla do tamního uprchlického tábora.

Do tohoto města se dostali běženci tak, že nastoupili na budapešťském Východním nádraží na vlak směřující k západním hranicím, ale ten nečekaně zastavil v Bicske a tam i zůstal.

Migranti se cítí podvedeni, jistý čas nepřijímali ani jídlo či nápoje, začali sedací stávku. Policie kategoricky dementuje zprávy, podle kterých se měla jedna žena pokusit o sebevraždu.

Bezpečnostní složky proti uprchlíkům nezasahují, zvolily taktiku je unavit. Tento přístup pomohl u obce Nagyszentjános, kde se v noci podvolili i poslední protestující, a tak odtud odvezli do tábora ve Vámosszabadi u slovenských hranic celkem 120 lidí. Na budapešťském Východním nádraží se mezitím trochu rozpačitě organizuje pěší pochod utečenců do Rakouska.

Evropa musí mnohé změnit, řekl k uprchlické krizi premiér Sobotka pro ČRo

Číst článek

Policejní postup proti běžencům na nádraží Keleti obhajoval v rozhovoru pro maďarský rozhlas premiér Viktor Orbán.

Maďarsko je prý musí registrovat, jinak by mohlo sousední Rakousko uzavřít hranici. Maďarský premiér také řekl, že je v případě nutnosti připravený nechat prodloužit plot podél hranice se Srbskem.

Visegrádská čtyřka bude v Praze hledat společnou řeč v otázce uprchlíků

Číst článek

„Pokud začnou pašeráci lidí pro ilegální převádění migrantů používat ve velkém maďarskou hranici s Chorvatskem, budeme muset postavit bariéru i tam,“ prohlásil Orbán, podle kterého hrozí Evropě bez důslednější ostrahy vnějších hranic zánik.

Maďarský parlament dnes bude rozhodovat o zpřísnění zákonů o nelegální migraci. Ilegální překročení hranice nebo poškození plotu z žiletkového drátu by se mohlo stát trestným činem.

Vlak s migranty na nádraží v Bicske stojí už od čtvrtečního poledne | Foto: Petr Vavrouška

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme