Uprchlíci z Tampy míří na Papuu-Novou Guineu

Více než čtyři stovky uprchlíků, kteří se na přeplněné norské lodi Tampa marně pokoušeli o vstup na australské území, jsou na cestě na Papuu-Novou Guineu. Plují tam na palubě australského válečného plavidla Manoora. Odtud pak mají ve dvou skupinách odletět na Nový Zéland a ostrov Nauru, které jim slíbily azyl. Podle spolupracovnice Radiožurnálu v Sydney Yvony Nouzové ale není vyloučeno, že běženci se nakonec přece jen dostanou do Austrálie, jak to požadují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský federální soud už šestý den totiž jedná o tom, zda země běžence musí přijmout a projednat jejich žádosti o azyl na půdě Austrálie. Pokud by rozhodl ve prospěch uprchlíků, pak by se Manoora musela i se svými dočasnými obyvateli vrátit do Austrálie. V opačném případě odletí z Papuy-Nové Guiney 150 uprchlíků na Nový Zéland a ostatní na pacifický ostrov Nauru. Australská vláda také zadržela čtyři indonéské členy posádky, která měla běžence ilegálně přepravit do Austrálie. Všichni čtyři byli obžalováni z porušování australských imigračních zákonů a hrozí jim až dvacetileté vězení.

Marika Táborská, Yvona Nouzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme