Uprchlíci z Tampy míří na Papuu-Novou Guineu

Více než čtyři stovky uprchlíků, kteří se na přeplněné norské lodi Tampa marně pokoušeli o vstup na australské území, jsou na cestě na Papuu-Novou Guineu. Plují tam na palubě australského válečného plavidla Manoora. Odtud pak mají ve dvou skupinách odletět na Nový Zéland a ostrov Nauru, které jim slíbily azyl. Podle spolupracovnice Radiožurnálu v Sydney Yvony Nouzové ale není vyloučeno, že běženci se nakonec přece jen dostanou do Austrálie, jak to požadují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský federální soud už šestý den totiž jedná o tom, zda země běžence musí přijmout a projednat jejich žádosti o azyl na půdě Austrálie. Pokud by rozhodl ve prospěch uprchlíků, pak by se Manoora musela i se svými dočasnými obyvateli vrátit do Austrálie. V opačném případě odletí z Papuy-Nové Guiney 150 uprchlíků na Nový Zéland a ostatní na pacifický ostrov Nauru. Australská vláda také zadržela čtyři indonéské členy posádky, která měla běžence ilegálně přepravit do Austrálie. Všichni čtyři byli obžalováni z porušování australských imigračních zákonů a hrozí jim až dvacetileté vězení.

Marika Táborská, Yvona Nouzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme