Uprchlíci z Tampy stále u australských břehů

Uprchlíci z norské lodi Tampa mají větší naději na získání azylu. Australský premiér Howard dnes jednal s generálním tajemníkem Kofi Annanem o jejich situaci. Howard řekl, že je ochoten najít řešení. Doposud se snažil jen o to, aby plavidlo s uprchlíky, co nejdříve opustilo australské teritorium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posun v jednání zaznamenal i norský ministr zahraničí Jaglan, který je v kontaktu se svým australským kolegou. Norská loď s uprchlíky ale stále leží u Vánočních ostrovů a odmítá odplout. Nejvyšší komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová požádala Austrálii, aby umožnila uprchlíkům vstup na ostrovy. Podle Robinsonové přijatá konvence OSN o lidských právech má lidem v nouzi na moři umožnit se uchýlit do nejbližšího přístavu. Australská vláda zatím odmítla plavidlu povolit vplout do jejích výsostných vod.

Situace nemocných a vyčerpaných běženců se o něco zlepšila poté, co jim australští lékaři začali poskytovat péči. Na palubě norské lodi Tampa teď velí 50 ozbrojených australských vojáků. Zatím se nepokusili silou přinutit kapitána Rinana, aby odplul z australských vod. Úřad nejvyšší komisařky OSN pro uprchlíky pozval norské, australské a indonéské úřady k jednání do Ženevy. Většina norských politiků souhlasí s tím, aby Norsko přijalo část uprchlíků, pokud to bude nutné. Ochotu přijmout některé uprchlíky dal najevo i Nový Zéland.

Markéta Kaclová, Emira Holmeyová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme