Uprchlíci zaplavují francouzské Calais. Chtějí se dostat na kamionech do Velké Británie

S nebývalým přílivem nelegálních běženců z Afriky se vedle Itálie potýkají i další evropské země. Problémy se objevují třeba na severu Francie ve městě Calais, odkud se uprchlíci snaží dostat přes kanál La Manche do Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci (ilustrační foto)

Běženci (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Největšímu náporu běženců v rámci celé Francie čelí město Calais. Poznat je to už na dálnici před samotným městem. U odbočky ke kanálu La Manche stojí dlouhá fronta kamionů a kolem nich se pohybují početné skupiny běženců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzské město Calais zaplavují běženci z Afriky. Situaci přibližuje redaktor Českého rozhlasu Jan Šmíd

Pokoušejí na vozy vyšplhat nebo hledají skuliny v nákladu, aby se mohli ukrýt a nepozorováni proniknout do Velké Británie. Řada řidičů už si vozidlo pečlivě hlídá. Pokud ale spí, běžencům se záměr přejet na druhou stranu průlivu nakonec podaří.

Uprchlických táborů je v blízkosti Calais několik. Umisťováni sem jsou převážně migranti z Afriky a Afganistánu. Až na občasné bitky mezi migranty panuje v táborech relativní klid. Běžence nikdo nehlídá ani se o ně nestará. Mají vyčleněn velký kus země, k dispozici mají stany, vodu a další základní vybavení. Dimenzovány jsou pro 300 až 400 lidí.

Kvůli náporu uprchlíků z Afriky se ve čtvrtek mimořádně setkají v Bruselu lídři členských zemí Evropské unie. Jednat budou například o potápění prázdných lodí pašeráků nebo navýšení peněz pro evropskou pátrací operaci Triton. Ve snaze přeplout Středozemní moře do Evropy už letos zahynulo víc než 1500 lidí.

V roce 2014 připlulo ze severní Afriky do Evropy přes 200 tisíc lidí, což znamenalo stoprocentní nárůst oproti roku 2013. Od začátku letošního roku je to už minimálně 35 tisíc uprchlíků, z toho 13500 za uplynulý týden.

Grafický přehled tragických nehod lodí s uprchlíky z Libye do Evropy v posledních dnech | Foto: ČTK

Jan Šmíd, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme