Uprchlická krize je historická zkouška pro EU, řekla Merkelová na sjezdu CDU

Uprchlická krize je historická zkouška pro Evropskou unii. Na sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Karlsruhe to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň vyjádřila přesvědčení, že EU v krizi obstojí. Zdůraznila však, že je třeba pracovat na snížení počtu běženců, kteří do EU i do Německa přicházejí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU

Německá kancléřka Angela Merkelová na sjezdu CDU | Zdroj: Reuters

„Evropa ve svých zkouškách vždy obstála, a já věřím, že tomu tak bude i nadále. My k tomu přispějeme,“ prohlásila Merkelová. Přitom upozornila, že řešení uprchlické krize bude mimořádně náročné, bude vyžadovat trpělivost a evropskou i mezinárodní spolupráci.

Německá kancléřka zároveň ve svém projevu mezinárodnímu společenství vytkla, že na pomoc uprchlíkům nevyčleňuje dostatek prostředků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na německý prostor Vladimír Handl připomíná, že německá politika usiluje o to, aby se uprchlická krize řešila přímo na místě

„Je zřejmé, že jak agentura OSN pro uprchlíky, tak Světový potravinový program trpí podfinancováním. Není k dispozici ani dolar denně na uprchlíka. A je nepřijatelné, že dosavadní prostředky z těchto fondů se mají dále snižovat,“ řekla.

Snížení dávek na přelomu let 2013 a 2014 z dolaru na osobu a den na 35 centů patřilo k hlavním motivačním momentům, proč lidé začali opouštět uprchlické tábory, vysvětluje odborník na německý prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů Vladimír Handl.

„V té době natolik poklesla důvěra v to, že se konfliktní situace v Sýrii vyřeší, že lidé začali chápat, že způsob života, který jim poskytují uprchlické tábory, je to, co je čeká dalších mnoho let. V tomto kontextu snížení dávek bylo samozřejmě devastující. To byla politická chyba číslo jedna celého mezinárodního společenství,“ zdůraznil Handl.

Snížit počet uprchlíků

Merkelová také poznamenala, že do země podle oficiálních údajů už přišlo přes milion běženců a že je třeba počet přistěhovalců výrazně snížit, což je prý v zájmu všech.

„Je to v německém zájmu s ohledem na náročnost úkolu zajistit péči o běžence a integrovat je do společnosti a na pracovní trh,“ poznamenala kancléřka. „A je to i v zájmu uprchlíků samotných, protože nikdo neopouští svou vlast snadno,“ doplnila.

Merkelová proto vyzvala k posílení ochrany vnějších hranic EU, která je nutná kvůli fungování schengenského prostoru.

Kancléřka věnovala uprchlické krizi téměř polovinu své osmdesátiminutové řeči na sjezdu. Kromě problému s běženci se zmínila i o nasazení německé armády do boje proti teroristické organizaci Islámský stát, o transformaci německé energetiky směrem k obnovitelným zdrojům a o zajištění vyrovnaného rozpočtu. Po projevu si vysloužila několikaminutový potlesk.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme