Uprchlická krize způsobila v Polsku válku slov. Vyvolal ji historik Tomasz-Gross

Běženci putující Evropou vyvolávají v mnoha zemích různé nálady. V Polsku kvůli migrační vlně vypukla menší válka slov. V ní zaznělo i to, že Poláci zabili za 2. světové války víc Židů než Němců. S takovým provokativním prohlášením přišel americký historik polského původu Jan Tomasz-Gross. Polské politiky tím vyburcoval k hněvivé reakci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest polských pravicových radikálů proti uprchlickým kvótám (ilustrační foto)

Protest polských pravicových radikálů proti uprchlickým kvótám (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Historik Jan Tomasz-Gross se před několika dny na stránkách německého listu Die Welt zamýšlel nad kořeny nechuti Poláků, ale také a dalších středo a východoevropských národů, přijímat cizince.

Vyjádřil přitom názor, že tato údajná nesnášenlivost má hluboké kořeny, a připomněl účast hlavně Poláků na holokaustu. Mimo jiné tam napsal velmi provokativní výrok, že Poláci za války zabili víc Židů než Němců.

„To je pro Poláky historicky nepravdivý, škodlivý a urážlivý výrok,“ říká varšavský zpravodaj Českého rozhlasu. Polský velvyslanec v Berlíně si na článek u vedení listu stěžoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Válku slov, kterou v Polsku vyprovokoval historik Jan Tomasz-Gross, přiblížil tamní zpravodaj Vít Pohanka

Není to ale poprvé, co Jan Tomasz-Gross vyprovokoval nejenom polskou odbornou veřejnost k hněvu. Obrovský ohlas měla jeho knížka Sousedi z roku 2000, která pojednává o masakru Židů místním polským obyvatelstvem v Jedwabnem v červenci 1941. Poláci tam tehdy zaživa upálili 340 Židů.

Tomasz-Gross psal také o některých poválečných pogromech, o kterých se v Polsku do té doby příliš otevřeně nemluvilo a nediskutovalo. A tím americký historik opakovaně pobouřil polské veřejné mínění.

„Popravdě řečeno, jakákoliv zmínka o tom, že ne všichni Poláci byli hrdinní bojovníci proti nacismu, se tady obvykle setkává s hněvivou reakcí přinejmenším části řekněme 'národoveckého' obyvatelstva, které si toto vždycky bere jako nějakou urážku a není moc otevřené k diskusi o tom, co se v Polsku za druhé světové války opravdu dělo,“ poznamenává zpravodaj.

Většina autorit s Tomaszem-Grossem nesouhlasí

Většina ostatních historiků ovšem závěry a názory Tomasze-Grosse spíše nepodporuje. Například Norman Davies, oxfordský historik a odborník na Polsko a východní Evropu, tvrdí, že Tomasz-Gross je vůči Polákům nespravedlivý.

Nesouhlasí s ním ani polský Institut národní paměti. Podle něj se tento historik zaměřuje spíš na jednotlivé příklady krvavého polského antisemitismu, které se sice opravdu staly, ale nebyly pro Polsko typické.

V současné kontroverzi, kterou Tomasz-Gross vyvolal svými výroky v Die Weltu, ale asi žádného obhájce nemá. „ A jestli má, tak jsem ho zatím neslyšel nebo jsem ho nenašel,“ uzavírá varšavský zpravodaj.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme