Uprchlická politika Merkelové byla katastrofální chyba, řekl Trump

Německá kancléřka Angela Merkelová svou politikou otevřenosti vůči nelegálním migrantům udělala katastrofální chybu. V rozhovoru pro dnešní britský list The Times to prohlásil nastupující americký prezident Donald Trump. Severoatlantická aliance (NATO) je podle něj zastaralá, protože nedokázala zabránit teroru. Přesto Trump považuje pakt za důležitý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident USA Donald Trump na první konferenci po listopadových volbách

Nově zvolený prezident USA Donald Trump na první konferenci po listopadových volbách | Zdroj: Reuters

„Myslím, že udělala jednu velmi katastrofální chybu. Přijala všechny ty ilegální migranty," řekl prezident, který svůj odmítavý postoj vůči přistěhovalcům dal opakovaně najevo už během loňské volební kampaně. Za jeden ze svých úkolů označuje budování zdi na hranici s Mexikem, jejíž výstavbu by měla financovat mexická vláda.

Trump rovněž zopakoval, že členské státy NATO nedodržují vůči alianci své finanční závazky, a to podle něj není vůči USA fér. „Je pět zemí, které platí, co mají. Pět. To není mnoho,“ uvedl budoucí šéf Bílého domu.

Trump se rovněž vyjádřil k perspektivě případné smlouvy s Ruskem o omezení jaderných zbraní. Podle The Times prohlásil, že jaderné arzenály by měly být „velmi podstatně" omezeny. Rusku výměnou za dohodu o omezení jaderných zbraní nabídne zrušení amerických sankcí.

Zvážím konec sankcí proti Rusku i politiky jedné Číny, řekl Trump

Číst článek

Ruská intervence v Sýrii byla podle Trumpa „velmi špatná věc“, která vedla ke strašlivé humanitární situaci. Británie by měla vetovat jakoukoli novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která bude kritická vůči Izraeli, uvedl.

Dojednáním smlouvy o míru na Blízkém východě chce Trump pověřit svého zetě Jareda Kushnera, řekl britskému listu.

Prezident, který po svém zvolení přijal jako prvního zahraničního politika zaníceného stoupence brexitu Nigela Farage, komentoval rozhodnutí Britů Evropskou unii opustit. „Lidé a státy chtějí svou vlastní identitu a Spojené království chce rovněž svou identitu,“ řekl britskému listu. "Nakonec se ukáže, že brexit je velká věc," dodal americký prezident.

Po Británii podle Trumpa opustí EU další země. Britskou premiérku Theresu Mayovou chce prezident pozvat do USA bezprostředně po nástupu do funkce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme