Děti žen, které se přidaly k islamistům, se musí vrátit do Nizozemska, rozhodl soud v Haagu

Nizozemsko musí aktivně napomáhat návratu dětí žen, které se v minulosti přidaly v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozhodl o tom v pondělí soud v Haagu. Dodal, že matky těchto dětí země přijmout zpět nemusí, informovala agentura Reuters.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželky džihádistů | Foto: Lenka Klicperová

Na soud se obrátilo 23 žen, které z Nizozemska odešly právě k Islámskému státu. Jejich právníci v pátek požadovali, aby stát nařídil jejich repatriaci i s 56 malými dětmi z tábora Al-Húl v severní Sýrii. Advokáti argumentovali tím, že tam žijí v mizerných podmínkách.

Situace uprchlíků na Balkáně je kritická. Je třeba říct nahlas, že ne všichni zimu přežijí, říká antropoložka

Číst článek

V táboře Al-Húl podle Červeného kříže přebývá asi 68 000 poražených bojovníků Islámského státu a příslušníků jejich rodin. Podle nizozemských zpravodajských služeb je mezi nimi 55 bojovníků IS pocházejících z Nizozemska a nejméně 90 dětí, jejichž rodiče jsou Nizozemci nebo v Nizozemsku delší dobu žili.

Soudce Hans Vetter v pondělí rozhodl, že zatímco ženy se do vlasti vrátit nemusejí, v případě dětí a jejich repatriace musí stát učinit vše, co je v jeho silách.

„Děti nemohou být zodpovědné za skutky svých rodičů, ať jsou tyto činy jakkoli vážné,“ uvedl soud v prohlášení. Děti, z nichž většina je mladší šesti let, jsou v této kauze oběťmi, dodal.

Nizozemská vláda podle Reuters opakuje, že nizozemští úředníci se do táborů v Sýrii vydat nemohou, protože by to bylo příliš nebezpečné.

Země v roce 2017 přijala zákon, podle kterého může být lidem, kteří se přidali k IS, odňato nizozemské občanství. Stát tak podle místních médií postupoval v 11 případech a dalších 100 zvažuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme