Uprchlickou krizi bude v Německu nově řešit přímo kancléřka Merkelová

Řešení uprchlické krize bude nyní v Německu spadat přímo pod kancléřku Angelu Merkelovou. Německá vláda dnes schválila novou strategii, která koordinaci migrační politiky převádí z ministerstva vnitra na úřad spolkové kancléřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý Bundestag bude hlasovat o třetím záchranném programu pro Řecko, část poslanců vládní strany Angely Merkelové bude proti

Německý Bundestag bude hlasovat o třetím záchranném programu pro Řecko, část poslanců vládní strany Angely Merkelové bude proti | Zdroj: Reuters

Německý tisk tento krok hodnotí jako jasný signál, že Merkelová chce udělat ze zvládnutí uprchlické vlny svou prioritu.

Mnohá média ale přenesení pravomocí zároveň pokládají za políček ministru vnitra Thomasi de Maiziérovi.

Ten doposud patřil k nejvěrnějším kancléřčiným spojencům, kvůli potížím se zvládáním přílivu migrantů ale Angelu Merkelovou několikrát veřejně kritizoval, což jejich harmonické politické partnerství alespoň navenek narušilo.

Oficiálně vláda tvrdí, že tato změna nemá zbavit ministra vnitra pravomocí. Má mu prý jen usnadnit práci, aby se úřad mohl plně věnovat praktickému zvládání problémů se statisíci uprchlíků. S těmi se totiž Německo už nyní vyrovnává jen s vypětím všech sil.

Dnešním rozhodnutím německé vlády přebírá kancléřka ještě větší odpovědnost za zvládnutí uprchlické vlny, než měla dosud.

Už nyní přitom byla Merkelová kritizována ze všech stran za rozhodnutí přijmout syrské uprchlíky a teď se nebude moci za nikoho schovávat, pokud Německo příval migrantů neustojí.

Na jedné straně tak kancléřka získá přímou kontrolu nad řešením uprchlické krize, na druhé straně se pro ni ovšem uprchlíci mohou stát politicky osudní.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme