Uprchlický tábor na severu Francie lehl popelem, oheň byl úmyslně založen

OBRAZEM. Uprchlický tábor v Grande-Synthe nedaleko francouzského pobřežního města Dunkerque lehl v noci na úterý popelem, informovala agentura AFP. Během požáru utrpělo zranění nejméně deset lidí, oznámili místní hasiči. Tři stovky chatek této improvizované vesnice shořely a většina obyvatel tábora, jejichž počet se odhaduje 1500, byla evakuována. Oheň byl úmyslně založen na několika místech, zřejmě v důsledku pondělní rvačky mezi iráckými Kurdy a Afghánci, tvrdí úředník místní správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem | Zdroj: Reuters

Během pondělní šarvátky bylo zraněno nejméně šest migrantů a musela zasáhnout pořádková policie. To vedlo k dalším potyčkám mezi bezpečnostními složkami a 100 až 150 uprchlíky. Jednoho ze zraněných obyvatelů tábora srazilo auto na dálnici mimo uprchlický areál a podle policie je v kritickém stavu. Tři další mají bodné rány.

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem | Foto: Reuters

Tábor Grande-Synthe se nachází mezi městy Calais a Dunkerque. Na konci minulého roku byl zrušen obří improvizovaný tábor známý kvůli špatným ubytovacím a hygienickým podmínkám pod názvem Džungle u Calais a tamních asi 9000 osob bylo rozvezeno do různých přistěhovaleckých center po Francii. Od té doby přijely do oblasti stovky dalších. Mnohá svědectví se shodují v tom, že nepokoje v Grande-Synthe začaly narůstat právě po zrušení calaiské "Džungle". Počet Afghánců přicházejících do Grande-Synthe narůstal a tito imigranti prý nelibě nesli ubytování ve společných kuchyních. Kurdové nadále přebývali v chatkách, jejichž počet se nezvýšil, uvedla agentura AFP.

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem | Foto: Reuters

Tábor v Grande-Synthe zřídilo stejnojmenné město spolu s organizací Lékaři bez hranic v březnu 2016. Obývalo jej zhruba 1500 uprchlíků, převážně iráckých Kurdů. V posledních měsících v něm vypuklo několik požárů. Radnice města Grande-Synthe následně provedla stavební úpravy zaměřené na zvýšení bezpečnosti a stát se nakonec uvolil tábor financovat. Jednalo se o první francouzský uprchlický tábor, který splňoval mezinárodní humanitární standardy. Francouzská vláda však měla v úmyslu centrum opět zrušit.

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem | Foto: Reuters

Po zrušení calaiské Džungle skýtal tábor v Grande-Synthe útočiště největšímu počtu uprchlíků, kteří se chtěli dostat do Británie. Minulý týden se někteří z nich snažili zablokovat nedalekou dálnici kmeny stromů a větvemi ve snaze vylézt na nákladní vozy a překonat v nich průliv La Manche.

Příliv uprchlíků do Evropy polarizuje politickou debatu ve Francii, zejména s ohledem na nadcházející prezidentské volby. Představitelka krajní pravice a jedna z favoritů Marine Le Penová tvrdí, že by v případě svého zvolení uprchlické tábory zrušila a imigraci do Francie zásadně omezila. Podle druhého z horkých kandidátů, centristického politika Emmanuela Macrona, si Evropa "na masový příliv uprchlíků musí zvyknout", protože nejde zastavit.

Uprchlický tábor v Grande-Synthe lehl popelem | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme