Kvůli požáru uprchlického tábora evakuovaly řecké úřady 300 lidí. Přesouvají je do nového střediska

V uprchlickém táboře na řeckém ostrově Samos vypukl v neděli požár, kvůli němuž musely úřady uprchlíky evakuovat. Šlo o zařízení u vesnice Vathy, v němž bylo ještě asi 300 lidí. V neděli byl pět kilometrů od Vathy otevřen nový tábor, který má poskytnout uprchlíkům lepší podmínky.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli požáru bylo z tábora evakuováno okolo 300 lidí

Kvůli požáru bylo z tábora evakuováno okolo 300 lidí | Foto: Michael Svarnias | Zdroj: ČTK / AP

Při požáru nikdo nebyl zraněn. Hořet začalo v už opuštěných objektech, ale plameny se podařilo dostat pod kontrolu.

Nový uprchlický tábor v Řecku má lidem poskytnou dobré životní podmínky. Je obehnán ostnatým drátem

Číst článek

Krátce před požárem řekl starosta Samosu Girgos Stantzos, jehož citovala agentura AFP, že je tábor už prázdný. Podle všeho v něm ale bylo ještě asi 300 lidí. Ti byli poté přesunuti na parkoviště u tábora a v pondělí ráno budou odvezeni do nového střediska. Ve skupině bylo deset dětí bez doprovodu dospělých a ty byly převezeny ještě večer.

Tábor ‚nové generace‘

Tábor u Vathy měl kapacitu pro 680 lidí, ale v době uprchlického tlaku v letech 2015 a 2016 tam žilo v naprosto nevyhovujících podmínkách i 7000 lidí.

Nově vystavěné zařízení má být tábor „nové generace“ s magnetickými vstupy a detektory, ale také s plotem z ostnatého drátu. Ochránci lidských práv tento způsob ubytování uprchlíků kritizovali. Obyvatelé budou moci vycházet ven jenom ve dne s elektronickými kartami. Pro ty, komu bude zamítnut azyl, bude v zřízeno záchytné středisko.

Podobně nevyhovující podmínky jako ve Vathy panovaly i v táboře Moria na ostrově Lesbos. Tábor zničily loni dva požáry a 13 000 uprchlíků zůstalo několik dní bez střechy nad hlavou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme