Potraviny, léky nebo vakcíny. Do uprchlického tábora Rukbán téměř po roce dorazila pomoc

Do syrského uprchlického tábora Rukbán, který leží u jordánských hranic, dorazila v sobotu první humanitární pomoc OSN po téměř roce. Informovala o tom agentura DPA. V táboře žije v poušti v provizorních stanech na 50 tisíc lidí, většinou ženy a děti. Do tábora přijelo 78 nákladních aut, které kromě potravin dovezly léky, hygienické zboží a také očkovací vakcíny pro asi 10 tisíc dětí.

Damašek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor v Jordánsku (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických | Zdroj: Flickr | CC0 1.0,©

Pomoc zorganizoval společně Červený půlměsíc a OSN. Konvoj měl dorazit minulý týden, ale musel být z bezpečnostních důvodů odložen.

Naposledy se do tohoto tábora podařilo dostat humanitární pomoc letos v lednu. Od té doby se obyvatelé tábora, který leží nedaleko americké vojenské základny Tanf, museli spolehnout na omezené dodávky komerčního zboží.

Svědectví z uprchlického tábora Rohingů: spousta dětí, bublající voda v kanálech a beznaděj

Číst článek

V září syrská armáda po neúspěšných jednáních s povstalci v oblasti údajně zablokovala silnice k táboru a zásoby tam začaly docházet.

Minulý měsíc napsali obyvatelé tábora dopis OSN a jordánské vládě, v němž žádali o pomoc. Jen za poslední měsíc zemřelo v táboře na podvýživu či nedostatek zdravotní péče deset lidí.

„Tato tolik potřebná humanitární pomoc je důležitý úspěch, ale je třeba hledat dlouhodobé řešení pro tisíce civilistů, kteří v Rukbánu žijí,“ komentoval příjezd konvoje humanitární koordinátor OSN v Sýrii Alí Zatárí.

Tábor začal vznikat koncem roku 2015, když se tam začali hromadit syrští uprchlíci poté, co se Jordánsko rozhodlo zpřísnit bezpečnostní opatření na hranici kvůli útokům radikálů z teroristické organizace Islámský stát. V červnu 2016 hranici v místě zcela uzavřelo.

Jedná se o zhruba 10 800 provizorních stanů a chatrčí v poušti nedaleko hranice mezi Sýrií, Jordánskem a Irákem. Tábor se nachází v zóně klidu zbraní, kterou vyhlásily USA.

Od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 Jordánsko přijalo statisíce syrských uprchlíků, podle posledních údajů jich tam je registrováno na 670 tisíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme