Uprchlíků z Tampy se dočasně ujme Papua-Nová Guinea

Austrálie se dohodla s tamní vládou na tom, že dočasně přijme přibližně 450 uprchlíků, kteří se nacházejí na palubě norské nákladní lodi Tampa. Informoval o tom dnes mluvčí australského premiéra Johna Howarda s tím, že běžence do Papuy přepraví loď australského námořnictva Manoora. Uprchlíci budou následně letecky přepraveni na Nový Zéland a ostrov Nauru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovnice Radiožurnálu v Austrálii Yvona Nouzová, podle takzvaného pacifického řešení se uprchlíci nebudou muset - ba ani moci - dotknout australské půdy. Při komplikované operaci totiž k Tampě připluje australský válečný křižník Manoora a pomocí speciální rampy převezme uprchlíky na svou palubu. Ty pak dopraví na Papuu-Novou Guineu, do přístavu Port Moresby. Odtud by se asi 150 z nich mělo letecky vydat na Nový Zéland a zbytek pak na malý ne příliš pohostinný ostrov Nauru v západním Tichomoří. Celá finančně a organizačně velmi náročná operace si vyžádá nejméně týden. Problémy by mohly nastat už hned při přemísťování běženců z jedné lodi na druhou - uprchlíci totiž považují evakuci - zejména na nehostinný ostrov - za ostudné řešení. Austrálie však veškerou kritiku odmítá s tím, že jedná podle svých zákonů a z celé situace viní naopak Indonésii, přesněji její pašeráky.

Norská nákladní loď Tampa vzala uprchlíky, převážně Afghánce, na palubu před šesti dny z potápějícího se indonéského plavidla na žádost australské záchranné služby. Uprchlíci požádali o azyl v Austrálii, ta jim ale vylodění nepovolila.

Snímky týkající se této zprávy najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Yvona Nouzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme