Uprchlíků z Tampy se dočasně ujme Papua-Nová Guinea

Austrálie se dohodla s tamní vládou na tom, že dočasně přijme přibližně 450 uprchlíků, kteří se nacházejí na palubě norské nákladní lodi Tampa. Informoval o tom dnes mluvčí australského premiéra Johna Howarda s tím, že běžence do Papuy přepraví loď australského námořnictva Manoora. Uprchlíci budou následně letecky přepraveni na Nový Zéland a ostrov Nauru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak uvádí spolupracovnice Radiožurnálu v Austrálii Yvona Nouzová, podle takzvaného pacifického řešení se uprchlíci nebudou muset - ba ani moci - dotknout australské půdy. Při komplikované operaci totiž k Tampě připluje australský válečný křižník Manoora a pomocí speciální rampy převezme uprchlíky na svou palubu. Ty pak dopraví na Papuu-Novou Guineu, do přístavu Port Moresby. Odtud by se asi 150 z nich mělo letecky vydat na Nový Zéland a zbytek pak na malý ne příliš pohostinný ostrov Nauru v západním Tichomoří. Celá finančně a organizačně velmi náročná operace si vyžádá nejméně týden. Problémy by mohly nastat už hned při přemísťování běženců z jedné lodi na druhou - uprchlíci totiž považují evakuci - zejména na nehostinný ostrov - za ostudné řešení. Austrálie však veškerou kritiku odmítá s tím, že jedná podle svých zákonů a z celé situace viní naopak Indonésii, přesněji její pašeráky.

Norská nákladní loď Tampa vzala uprchlíky, převážně Afghánce, na palubu před šesti dny z potápějícího se indonéského plavidla na žádost australské záchranné služby. Uprchlíci požádali o azyl v Austrálii, ta jim ale vylodění nepovolila.

Snímky týkající se této zprávy najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Yvona Nouzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme