Uprchlíkům na cestě pomáhají sociální sítě. Sdílejí na nich rady i kontakty

Desetitisíce lidí ze Sýrie a přeplněných uprchlických táborů v sousedních zemích - Libanonu, Jordánsku a Turecku - míří za vysněným azylem do Evropy. Počet běženců pomáhá zvyšovat i stále jednodušší sdílení informací na sociálních sítích. Stránky radí, jak se do vybrané země nejlépe a nejlevněji dostat, na koho se obrátit i jak postupovat po příjezdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci dorazili na hlavní nádraží v Mnichově

Uprchlíci dorazili na hlavní nádraží v Mnichově | Zdroj: Reuters

Běženci hojně využívají facebookové skupiny či zájmové stránky. Jmenují se například Cesta do Evropy, Azyl pro Syřany v Německu a evropských zemích nebo Cesta Syřanů k azylu.

Objevují se na nich i žádosti o kontakt na někoho, kdo zájemce převeze z Turecka do evropských zemí. Největší zájem je o Řecko, Německo, Švédsko nebo Dánsko.

Na ně pak odpovídají pašeráci. Nejčastěji nabízejí ilegální dopravu právě do Řecka. Ceny se v přepočtu pohybují v rozmezí od 22 po 140 tisíc korun. Najít se dá i možnost cestovat na Ukrajinu za 45 tisíc a následně vlakem do Německa.

Požadavky pašeráků

Převaděči ale rovnou kladou další požadavky. Lidé využívající jejich služeb si musí třeba sami obstarat záchrannou vestu. Požadují po nich i schopnost mluvit anglicky nebo být ve skupině s někým, kdo jazyk umí.

Dále pak po zákaznících chtějí, aby si do telefonu uložili číslo na řeckou pobřežní stráž a rozepsali SMS zprávu v angličtině ve znění: „Jsme s ženami a dětmi na lodi a tohle jsou naše souřadnice". Přesnou polohu mají případně doplnit podle GPS, kterou by měli mít s sebou.

Na stránkách si zájemci mohou přečíst také různá doporučení a tipy, co dělat nebo čemu se naopak vyvarovat.

Příspěvky zdůrazňují hlavně to, aby si lidé cestující do Evropy s sebou nic nebrali. Jsou tam i návody v arabštině. Radí například, aby běženci v Německu spolupracovali s úřady a na které z nich se přesně obrátit.

Stránky nabízejí i telefonní čísla na kontaktní osoby v Turecku a Řecku. Upozorňují také na chování pašeráků. Na stránkách je k nalezení video zachycující jednoho z nich, jak po nalodění vyskočí z člunu a nechá uprchlíky plout samotné.

Varují také před tragédiemi, jako bylo udušení 71 lidí v nákladním autě v Rakousku.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme