Uprchlíky převáželi v chladírenských vozech i na člunech. Ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 pašeráků lidí

Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie zadrželi ve středu policisté ve Francii a Nizozemsku. Informovala o tom agentura Evropské unie pro justiční spolupráci Eurojust. Skupina osob je podezřelá, že zorganizovala nelegální cesty zhruba 10 tisíc Kurdů do Spojeného království. Používala k tomu chladírenské vozy i nafukovací čluny.

Francie/Nizozemí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté | Foto: Emmanuel Foudrot | Zdroj: Reuters

„Při společné akci francouzských a nizozemských úřadů koordinované Eurojustem bylo zadrženo 23 osob podezřelých z pašování migrantů ve velkém rozsahu,“ uvedla v prohlášení agentura EU. Devatenáct osob zadrželi policisté ve Francii, čtyři v okolí Haagu. Policisté prohledali při razii také pět nemovitostí.

Italská policie zadržela převaděče migrantů. Převáželi je z Řecka do Itálie na jachtách

Číst článek

Cestu přes Lamanšský průliv pašeráci zařizovali migrantům, na které narazili na silničních odpočívadlech mezi francouzskými městy Poitiers a Le Mans. Za své služby získali podle Eurojustu asi 70 milionů eur (1,8 miliardy Kč). „Cena za cestu do Spojeného království, kterou si síť pašeráků účtovala, dosahovala i 7000 eur (176 tisíc Kč) na osobu,“ uvedla unijní agentura.

Počet pokusů, při kterých se migranti snaží dostat z kontinentální Evropy do Británie přes Lamanšský průliv, roste od konce roku 2018. Už před tím se ale pokoušeli migranti dostat na Britské ostrovy například na kamionech, které ve Francii čekaly na průjezd tunelem pod průlivem.

Francouzské úřady ve středu oznámily, že zadržely během dvou akcí 24 migrantů, kteří se vydali na vody Lamanšského průlivu. Tato cesta je přitom vzhledem k rušné lodní dopravě i nevypočitatelnému zimnímu počasí značně nebezpečná. Od 1. ledna francouzská pobřežní stráž zadržela již 77 migrantů na cestě do Británie. V roce 2019 jich Francouzi či Britové zadrželi celkem 2758, tedy čtyřikrát více než v roce předcházejícím. Čtyři migranty našli na francouzských plážích loni mrtvé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme