Uprchlíky z Tampy přijme Nový Zéland a ostrov Nauru

Nový Zéland a tichomořský ostrov Nauru se ujmou 460 běženců z norské lodi Tampa. Oznámil to australský premiér John Howard. Ti, kteří budou na Novém Zélandu shledání skutečnými uprchlíky, tam podle Howarda zůstanou. Zbytek běženců, kterým status uprchlíka přizná Nauru, bude moci požádat o vstup do Austrálie nebo jiné země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norsko je zatím opatrné, loď Tampa prý není schopna dopravit uprchlíky do těchto dvou zemí. Norský kapitán jednoznačně vylučuje, že by jeho loď mohla dopravit uprchlíky na Nový Zéland a ostrov Nauru. Tampa údajně není se 460 lidmi na palubě schopna plavby. Uprchlíci musí nyní podle kapitána vystoupit na nejbližší pevnině, tedy na australských Vánočních ostrovech. To ale Austrálie odmítá.

Druhou možností je, že jiná plavidla vyzvednou uprchlíky z Tampy a dopraví je na Nový Zéland a ostrov Nauru. Podle dohody by na Nový Zéland mělo odjet 150 lidí, převážně rodiny a ženy, na Nauru by se měly projednat žádosti o azyl zbylých 300 uprchlíků. Běženci včera požádali Austrálii o azyl v dopise, který předali norskému velvyslanci, který s nimi osobně hovořil na palubě Tampy. O řešení, které austrálská vláda sama vyjednala, teď jedná v Ženevě nejvyšší komisař pro uprchlíky.

Osud běženců ale dále zkomplikoval. Australský federální soudce Tony North dnes zakázal, aby byli uprchlíci vyvezeni z australských výsostných vod. Zmařil tak prozatím plán oznámený premiérem Johnem Howardem, podle kterého se uprchlíků mají ujmout částečně Nový Zéland a ostrov Nauru. O osudu uprchlíků má soud rozhodnout na zítřejším slyšení.

Emira Holmeyová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme