Z londýnského vězení uprchl bývalý voják. Prošel skrz kuchyni a přivázal se k podvozku dodávky

Z londýnského vězení Wandsworth ve středu ráno uprchl jednadvacetiletý Daniel Khalife, bývalý voják, který v cele čekal na soudní řízení kvůli obvinění, že na vojenské základně nastražil falešné výbušniny. Wandsworth je věznice kategorie B, tedy s druhou nejpřísnější ostrahou podle britských standardů, píše zpravodajská služba BBC. Policie po vězni pátrá po celé zemi včetně hraničních přechodů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Překvapuje mě, že se to neděje častěji. Wandsworth vypadá bezpečně a děsivě zvenku, ale denně uvnitř je chaos,“ popsal Chris Atkins, britský dokumentarista

„Překvapuje mě, že se to neděje častěji. Wandsworth vypadá bezpečně a děsivě zvenku, ale denně uvnitř je chaos,“ popsal Chris Atkins, britský dokumentarista | Zdroj: Reuters

Khalife podle informací BBC uprchl skrze vězeňskou kuchyni, načež se připásal k podvozku dodávky, která do zařízení dovážela potraviny. Policie oznámila, že muže nepovažuje za vysoce nebezpečného, ale vyzvala veřejnost, aby se k němu nepřibližovala a vytočila tísňovou linku, pokud jej spatří.

Případ uprchlého vězně rychle nabyl politických rozměrů; s ředitelem věznice již podle informací BBC telefonoval ministr spravedlnosti Alex Chalk a dožadoval se záruk, že zařízení je zabezpečené a nehrozí další útěky.

Z londýnského vězení Wandsworth ve středu ráno uprchl jednadvacetiletý Daniel Khalife, bývalý voják | Zdroj: Reuters

Stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová ve čtvrtek ráno poznamenala, že „bezpečnostní úroveň věznice musí odpovídat bezpečnostnímu posudku zadrženého“. Narážela tím na fakt, že bývalý voják nebyl umístěn ve věznici s nejvyšší ostrahou kategorie A, například v londýnské Belmarsh.

Za „nepřekvapivý“ označil incident bývalý šéf ostrahy v dotyčné věznici Ian Acheson. Zařízení je podle něj „ve volném pádu, stejně jako mnoho dalších britských věznic“, které se potýkají s nedostatkem personálu a jeho „nízkou morálkou“.

V podobném duchu se vyjádřil také Chris Atkins, britský dokumentarista nominovaný na cenu Bafta, který ve Wandsworthu strávil rok za daňový podvod. „Překvapuje mě, že se to neděje častěji. Wandsworth vypadá bezpečně a děsivě zvenku, ale denně uvnitř je chaos,“ popsal Atkins. Uvedl také, že kuchyň, odkud měl Khalife uprchnout, se nachází v jiné části zařízení než cely.

Útěky z vězení byly v Anglii a Walesu v posledních letech spíše vzácné. Od roku 2010 uprchlo méně než 20 vězňů, přičemž z dotyčné věznice Wandsworth naposledy v roce 2019, píše BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme