Úřad Galilea by v Praze být mohl, Nečas ale varuje před předčasnou radostí

Administrativní sídlo evropského navigačního systému Galileo by mohlo sídlit v Praze. Premiér Nečas ale varuje před předčasným optimismem. Jak vyplynulo z jednání velvyslanců Evropské unie v Bruselu, dvacet dva unijních zemí bylo pro Prahu, čtyři pro holandský Noordwijk a jedna země se zdržela. Česko bojuje o umístění části Galilea už od roku 2006.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava prezentuje schopnosti navigačního systému Galileo

Výstava prezentuje schopnosti navigačního systému Galileo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Chci varovat před vítězným rykem, který se už objevil v některých médiích, jako kdyby bylo dobojováno.To bude tehdy, když tento krok schválí Rada Evropské unie, v tomto případě Rada pro konkurenceschopnost na zítřejším zasedání. Není vyloučeno, že některá členská země, která je třeba zklamána výrazným hlasováním, udělá diplomatický krok, který by to zkomplikoval,“ upozorňuje předseda vlády Nečas.

Nečas vyzdvihl práci českých diplomatů, úředníků i politiků, kterou za tu dobu odvedli. „V průběhu letošního roku jsme velmi zintenzívnili jednání od situace, kdy jsme za sebou měli nejvíce hlasů, což byl počátek tohoto roku. V létě jsme dosáhli poloviny možných získaných hlasů a začali jsme finišovat od léta do podzimu, takže včerejší hlasování dopadlo tak, že máme dvacet dva hlasů pro naši kandidaturu,“ říká.

Se zeměmi, které by sídlo viděly raději v nizozemském Noordwijku ještě čeští diplomaté podle premiéra jednají.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme