Úřadům se podařilo spojit s dvojicí Čechů, kteří byli v pohoří Atlas v době zemětřesení v Maroku
Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nemá informace o tom, že by mezi mrtvými a zraněnými po zemětřesení v marockém pohoří Vysoký Atlas byli čeští občané. Podle cestovatelského systému Drozd jich je v zemi nyní zhruba 170. Dva Češi jsou přímo v pohoří Atlas, podle informací MZV jsou oba v pořádku. Někteří turisté kontaktovali české velvyslanectví v Rabatu, řekla mluvčí ministerstva Mariana Wernerová. Při zemětřesení zahynulo přes 800 lidí.
„Někteří z Čechů v Maroku se na ambasádu obrátili spíše s obecnými dotazy, jestli například nejsou rozbité cesty, pokud by ze země chtěli odletět předčasně,“ uvedla mluvčí. MZV proto přes systém Drozd rozeslalo všem českým turistům potřebné informace. Neustále v provozu je také tamní nouzová linka +212 613 452 583.
Počet obětí po zemětřesení v Maroku vzrostl nad 1300. Odborníci hovoří o nejsilnějších otřesech století
Číst článek
Dva čeští cestovatelé se v době zemětřesení nacházeli ve vesnici Imlil, které leží v pohoří Atlas. Ministerstvo se s nimi několik hodin snažilo neúspěšně zkontaktovat. „Nyní už máme informaci, že jsou oba v pořádku. Momentálně se čeká na zprovoznění silnice do Imlilu,“ sdělila ve 14.00 Wernerová.
Zemětřesení vypuklo v pátek pozdě večer v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Podle marockého Národního geofyzikálního institutu byly otřesy nejsilnější za století
Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš. Ve staré části města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu s troskami ležícími na rozbitých autech. Největší škody se ale podle tamního ministerstva vnitra staly mimo města.