Požár u francouzského prázdninového letoviska. Úřady evakuovaly 10 000 lidí, třetina z nich jsou turisté

Přibližně 10 000 lidí bylo v noci na středu evakuováno kvůli rozsáhlému požáru u středomořského střediska Bormes-les-Mimosas na jihovýchodě Francie. Zhruba třetina evakuovaných jsou turisté, kteří v regionu kempovali, informovala agentura AFP s odvoláním na francouzské hasiče.

Paříž (Aktualizováno: 8:57 26. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Požár začal kolem půlnoci. Evakuace 10 000 osob probíhala, zatímco se požár rozrůstal. V regionu bydlí mnoho lidí a v letních měsících se populace díky návštěvníkům obvykle zdvojnásobí či ztrojnásobí," řekl AFP jeden z hasičů v departementu Var.

Správa departementu uvedla, že se plameny v důsledku silného větru rychle šířily a sežehly 800 hektarů. Do hašení požáru se doposud zapojilo přes 540 hasičů. Asi dvě desítky záchranářů a policistů už při zásazích utrpěly zranění a skončily v nemocnici. 

Na několika místech se ve středu ráno podařilo požáry lokalizovat, řada lidí ale v noci musela přespat na pláži. Z preventivních důvodů totiž opustili kempy, které jsou obklopeny hustými porosty.

Požárníci se i nadále snaží požár dostat pod kontrolu, v oblasti ale vane silný vítr, který práci komplikuje.

Úřady se také z preventivních důvodů snaží předvídat, kudy by mohl oheň postupovat. Oblast Bormes-les-Mimosas je turisticky velmi oblíbená, protože odtud odplouvají lodě na ostrovy v okolí přístavního města Toulon. Úřady proto turisty varují. Zatím ale nejsou známy případy, kdy by je požár ohrožoval na životě. Zranění by neměli být podle dostupných informací ani žádní Češi. 

Nejhorší situace je v tuto chvíli na Korsice. Během dvou dnů tam plameny zničily na 4 000 hektarů pozemků. V noci na středu proto Korsiku navštívil i francouzský ministr vnitra Gerard Collomb, který už oznámil okamžitý nákup šesti letadel, jež pomohou s hašením. Kromě toho Francie požádala o pomoc i Evropskou unii.

Podobná situace jako ve Francii panuje i v dalších částech jižní Evropy. Například v Itálii minulý týden kvůli dlouhému suchu nařídili zastavit čerpání vody z jezera Bracciano nedaleko Říma. Italské metropoli pak hrozí zavedení přídělového systému na vodu.

Jan Šmíd, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme